Athletics: Irish Team Announced For European Cross Country Championships in Belgrade

By
Updated: November 26, 2013

As expected no real surprises in the Irish Cross Country Team, announced on Monday, for the 2013 European Cross Country Championships.

Fionnuala Britton leads the Irish challenge in the women’s event where she is defending champion. This year’s event takes place in Belgrade on December 8th.

 

The team and reserves announced by Athletics Ireland:

 

Name Event Club Coach
Senior Women
1 Fionnuala Britton Senior Women Kilcoole AC Chris Jones
2 Sarah McCormack Senior Women Clonliffe Harriers A.C. Gregor Nicholson
3 Sara Treacy Senior Women Moynalvey/kilcloon (Irish), Bud Baldaro
4 Ann-Marie Larkin Senior Women Lifford AC Teresa McDaid
5 Ciara Durkan Senior Women Skerries A.C. Enda Fitzpatrick
6 Mary Cullen Senior Women North Sligo AC Ray Treacy
Maria McCambridge 1st Reserve Senior Women Dundrum South Dublin AC Dick Hooper
Sarah Mulligan 2nd Reserve Senior Women Dundrum South Dublin A.C.
Senior Men
7 Paul Pollock Senior Men Annadale Striders Andy Hobdell
8 Michael Mulhare Senior Men Portlaoise AC Chris Jones
9 Dan Mulhare Senior Men Portlaoise A.C.
10 Stephen Scullion Senior Men Clonliffe Harriers A.C. Andrew Hobdell
11 David McCarthy Senior Men West Waterford A.C. Chris Jones
12 Joe Sweeney Senior Men Clonliffe Harriers A.C. Jerry Kiernan
Mick Clohessy 1st Reserve Senior Men Raheny Shamrock A.C.
Mark Christie 2nd Reserve Senior Men Mullingar Harriers A.C. Jerry Kiernan
U23 Men
13 Ryan McDermott U23 Men Annadale Striders Mark Kirk
14 John Travers U23 Men Donore Harriers Jerry Kiernan
15 Shane Quinn U23 Men Ferrybank AC Ray Treacy
16 Kevin Dooney U23 Men Raheny Shamrock AC Dick Hooper
17 Paul Robinson U23 Men St Coca’s AC Robert Denmead.
18 Jake Byrne U23 Men Mullingar Harriers Ricardo Santos
Darragh Rennicks 1st Reserve U23 Men Bohermeen Athletic Club
Liam Tremble 2nd Reserve U23 Men MSB AC
Junior Women
19 Siofra Clerigh Buttner Junior Women Dundrum South Dublin AC Donal Hennigan
20 Meghan Ryan Junior Women Dundrum South Dublin AC Donal Hennigan
21 Sarah Fitzpatrick Junior Women Dundrum South Dublin AC Enda Fitzpatrick
22 Clare McCarthy Junior Women Dundrum South Dublin AC Donal Hennigan
23 Amy O’Donoghue Junior Women Emerald A.C. Ann O’Mara
24 Sarah Collins Junior Women Finn Valley Ray Treacy
Isabelle Odlum 1st Reserve Junior Women Dundrum South Dublin AC Donal Hennigan
Clodagh O’Reilly 2nd Reserve Junior Women Annalee AC Denis Noonan
Junior Men
25 Aaron Hanlon Junior Men Clonliffe Harriers A.C Joe Cooper
26 Sean Tobin Junior Men Clonmel AC Anthony Moynihan
27 Ruairi Finnegan Junior Men Letterkenny Teresa McDaid
28 Kevin Mulcaire Junior Men Ennis track Pat Hogan
29 Andrew Coscoran Junior Men Star of the Sea A.C. Brendan Meade
30 Con Doherty Junior Men Westport A.C. Jerry Kilroy
Padraig Moran 1st Reserve Junior Men
Jack McGabhann 2nd Reserve Junior Men

 

 

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>