GAA team of the week, scorers & results 16th to 23th January

By
Updated: January 23, 2013
Bernard-Brogan

Plenty of action in the week just ended with Dr McKenna, O’Byrne ,and McGrath Cup  semi-final action plus the final round of the FBD Connacht League and additionally the Hurling season got under way with games in the Walsh Cup, the Kehoe Cup and Waterford Crystal Cup so here without further ado is SportsNewsIreland’s GAA ’Team of the Week’.

Despite the wintry weather  there were some excellent performances at venues throughout the 32 counties but our Top 15 are:

1. Ryan McGarry (Antrim) .- Hurling
An excellent all round performance from Saffrons goalkeeper  Ryan McGarry who saved his side from conceding at least seven goals at Dr Cullen Park in Carlow. Some top class saves.

2. Eoin Nolan     (Carlow)  – Hurling
Carlow’s man of the match – a very impressive display from the Barrowsiders man in the game against Antrim.

3. Ciaran Egan (Leitrim)    -  Football
The third Leitrim defender to make our GAA Team of the week, after Cathal McCrann and Alan Wynne last week. Egan was a cool performer against GMIT.

4. Conor Gormley (Tyrone) -  Football
Solid performer for Mickey Harte’s men until injury forced him off after 54 mins.

5. Chris  Guckian  (Dublin) – Football
An impressive contribution from newcomer Guckian who probably played himself into a regular place in the Dubs League squad.

6. Jack Sherwood (Kerry) -   Football
The former minor star played very well again for third successive week at centre-back. One for the future.

7. Jack McCaffrey  (Dublin) – Football
McCaffrey’s frequent breaks from wing back were a feature of Dublin’s game against Louth

8. Sean Cavanagh – Tyrone – Football
Another sound performance from Cavanagh, nearing his best after numerous injuries in recent years

9. David Bastick  – Dublin – Football
Dominated midfield for Dublin with partner O’Mahony until the latter’s injury. Paved the way for one of Bernard Brogan’s goals.

10. Barry Grogan – Tipperary – Football
Contributed 1-6 to Tipp’s win over Waterford and makes our team for second successive week.

11. Darran O’Sullivan – Kerry – Football
O’Sullivan’s great pace mesmerised the Limerick defence and he also contributed 1-1 of side’s total.

12. James O’Donoghue – Kerry  – Football
With O’Donoghue proved more than a handful for Limerick’s defence and scored 2-5 in his first Kerry outing of the season.

13. Conor McManus – Monaghan – Football
Contributed 1-7 of Monaghan’s winning total against Down and a menace to the Down defence throughout

14. Seanie Johnson  – Kildare – Football
The Lillywhites star man this week – his seven points were the key to Kildare’s win against Offaly.

15. Bernard Brogan – Dublin -  Football
Contributed 2-07 of Dublin’s winning total against a weakened Louth.side.

This weekends GAA betting with Boylesports.com

26th Jan  
Home Draw Away  
19:00 Dublin v Kildare
 

 
19:30 Tyrone v Monaghan
 

 
14:30 Tipperary v Kerry
 

 
27th Jan  
Home Draw Away  
14:00 Sligo v Leitrim
 

 

Sunday 20 January

O’Byrne Cup SF semi-final
Kildare 1-12 Offaly 1-9

Kildare – S Connolly; H McGrillen, M Foley, O Lyons; E O’Flaherty (0-2), M Conway (1-0), E Bolton (0-1); G White, P O’Neill (0-1); M O’Flaherty, C McNally (0-1), B Flanagan; S Johnston (0-7), T O’Connor, D Flynn. Subs: J Byrne for C McNally, R Kelly for E O’Flaherty, P Brophy for T O’Connor, R Sweeney for E Bolton.

Offaly – A Mulhall; S Pender, S Sullivan, P McConway; D Hanlon, B Darby, D Kelly (0-1); A McNamee, R Brady (0-1); G Guilfoyle, B Connor, E Carroll (1-0); M Mitchell, N McNamee (0-5), A Sullivan (0-1). Subs: P Cunningham (0-1) for M Mitchell, E Rigney for P McConway, P McPadden for E Carroll, M Young for A McNamee.

O’Byrne Cup SF semi-final
Dublin 4-15 Louth 0-10

Dublin – S Cluxton (0-1); D Daly, T Brady, D Nelson; C Guckian, G Brennan, J McCaffrey (0-2); D O’Mahony, D Bastick; E O Conghaile (1-1), D Connolly (0-1), P Quinn (0-1); P Hudson (1-0), P Andrews (0-1), B Brogan (2-7). Subs: S Carthy for O’Mahony, P Mannion or Andrews, P Burke for Quinn, C Costello (0-1) for Connolly, D Byrne for Brennan, K McManamon for Hudson.

Louth – S Connor; J Carr, B Mulligan, J Bingham; A Reid, L Shevlin, D Byrne; C Rafferty (0-1), R Carroll; R Moore, J McEneaney (0-5), S McCann (0-1); D Reid (0-2), E O’Connor, D O’Connor (0-1). Subs: J O’Brien for Moore, G Hoey for Mulligan, D Crilly for Byrne, P Sheelan for McCann, C McGuinness for Rafferty.

McGrath Cup SF semi-final
Kerry 3-17 Limerick 1-11

Kerry – B Kelly; D Culhane, M Moloney, F Fitzgerald; J Lyne, J Sherwood, K Young; A Maher, B Sheehan (0-2); M Geaney (0-3), D O’Sullivan (1-1), M O’Donoghue (0-2); J O’Donoghue (2-5), P Curtin (0-1), B J Keane (0-3). Subs: K O’Leary for D O’Sullivan, T O Se for B Sheehan, A O’Mahony for M Moloney, B Looney for J O’Donoghue, A Garnett for A Maher.

Limerick – B Scanlon; C Coady, J McCarthy, M Sheahan; L O’Dwyer (0-1), P Browne, J O’Meara (0-1); T Lee, B O’Brien; J Riordan (0-1), D Treacy (1-0), S O’Carroll; D Neville (0-1), D O’Connor (0-1), I Ryan (0-6). Subs: M O’Keeffe for M Sheehan, P Kinnerk for B O’Brien, S Sheehan for D Neville, D O’Dea for T Lee, B McCarthy for J O’Meara.

McGrath Cup SF semi-final
Tipperary 1-12 Waterford 2-8 AET

Tipperary – P Fitzgerald; A Morrissey, P Codd, J Coughlan; C McDonald (0-1), S Kennedy, J O’Callaghan; G Hannigan, L Egan; C Sweeney, A Matassa, B Maher; L McGrath (0-1), P Quirke, B Grogan (1-6). Subs: H Coghlan (0-1) for Matassa, B Fox (0-3) for O’Callaghan, B Jones for Sweeney, S O’Brien for Quirke, A Campbell for Kennedy, D Lowry for Maher.

Waterford – S Enright; J McGrath, S Prendergast, C Phelan; T Grey (0-1), S Briggs, J Hurney; T Prendergast, S Ahearne (0-1); P Whyte (1-1), P Hurney, M O’Gorman; D Guiry, G Hurney (0-4), G Nugent. Subs: S O’Hare for Briggs, R Cahill for T Prendergast, L O Lionain (1-1) for Cahill, A Brophy for J Hurney, S Dempsey for O’Hare, D Grey for O’Gorman.

McKenna Cup semi-final
Monaghan 1-12 Down 0-13

Monaghan – M Keogh; R McNally, D Hughes (0-2), D Wylie; K Duffy, O Coyle, K O’Connell; O Lennon, D Clerkin (0-1); K Hughes, P Donaghy, N McAdam; D Malone, C McManus (1-7), O Duffy (0-1). Subs: F Kelly for Wylie, P Finlay (0-1) for Clerkin, M McElroy for Coyle, G Doogan for Donaghy.

Down – M Cunningham; P Turley, D McCartan, R Boyle; D Rooney, A Carr, R Mallon (0-1); K King, K McKernan; D Turley, M Poland (0-4), K Quinn (0-1); D O’Hare (0-3), A McConville (0-1), C Harrison (0-2). Subs: D Savage (0-1) for McConville, C Laverty for Turley, D McKibben for Turley, C Gough for King, P McComiskey for O’Hare.

McKenna Cup semi-final
Tyrone 2-9 Fermanagh 0-7

Tyrone – J Devine; A McRory, C McCarron, C Gormley; C Clarke, Joe McMahon, R McKenna; P Kane (1-0), S Cavanagh (0-4); K Gallagher (0-1), M Penrose (0-1), J Lafferty; D McCurry, S O’Neill (0-1), C McAlliskey (0-1). Subs: P Harte (0-1) for McCurry, Justin McMahon for Gormley, Matthew Donnelly for Lafferty, Mark Donnelly (1-0) for McAlliskey, D McBride for Cavanagh.

Fermanagh – C Snow; R McCluskey, S Lyons, J Woods; M O’Brien, B Cox, D McCusker; J Sherry, R Jones; T McElroy, S McCabe, E Donnelly; P Ward (0-1), D Keenan (0-5), K Connor. Subs: S Quigley (0-1) for Connor, D Kelly for O’Brien, T Corrigan for McElroy, M McGrath for Sherry.

FBD FL round 3
Sligo 0-9 Galway 1-4

Sligo – P Greene; N Ewing, J Martyn, B Kennedy; K Cawley, M Quinn, B Curran; S Gilmartin, A McIntyre; Brendan Egan, J Clarke, S McManus (0-1); M Breheny (0-4), K Sweeney (0-1), Brian Egan (0-3). Sub: F Quinn for Sweeney.

Galway – J Egan; C Forde, F Hanley, D O’Neill; C Costello, G Sice, G O’Donnell; F O O’Currain, N Coleman; J O’Brien, P Conroy, S Denvir; P O Griofa (0-2), S Armstrong (0-2), D Cummins (1-0). Subs: M Meehan for Cummins, S Walsh for Denvir, M Martin for Conroy, M Boyle for O’Brien.

FBD FL round 3
IT Sligo 0-15 NUI Galway 0-13

IT Sligo – A McCallig; K Keane, D McKernan, B McQuaid; N Hahessy, R Donovan (0-1), P Seoighe (0-1); D Maye (0-3), D Geraghty; D Gilsenan (0-1), M Forde (0-2), D Hyland; S Coen (0-5), P O’Connor, J Rogers (0-1). Subs: G White for Hyland, S Doak for O’Connor, W Kelly for K Keane, G Keane (0-1) for Hahessy, S Fee for McKernan.

NUI Galway – T Lowe; K Moynagh, D Gavin, N Freeman; E Troy (0-1), A Ward, C Halloran; C Guckian, E McCann; D Hogan (0-1), S Moran, C Walsh; Cathal Brennan (0-1), M Kelly (0-4), J Egan (0-5). Subs: C O’Donnell for Ward, F O’Reilly for Moynagh, K Crowe for McCann, K Murtagh (0-1) for Brennan, S Nally for Hogan.

FBD FL round 3
Leitrim 0-10 GMIT 1-6

Leitrim – C McCrann; A Wynne, C Egan, S McWeeney; C Clarke, P Brennan, E Williams (0-1); W McKeon, P McGowan; G Hickey (0-1), E Mulligan (0-3), C Reynolds; C Beirne, J Glancy, B McDonald (0-2). Subs: A Croal (0-2) for Reynolds, R Cox (0-1) for Beirne, B Brennan for Clarke, C Sheridan for Hickey, G Reynolds for Williams.

GMIT – P Mannion; P McNicholas, A McCormack, B Sheridan; C Sweeney, J Duane, R Shanahan (0-1); S Bohan, S Boyle; F Durkan, J Ryan (0-3), B Miskell; C Kelly (1-1), D Durkan, O Warde (0-1). Subs: T Costello for Miskell, S Tighe for Boyle, S McSweeney for Warde, M Kelly for McNicholas.

FBD FL round 3
Mayo 0-10 Roscommon 1-7

Mayo – D Clarke; G Cafferkey, S McHale, K Rogers; K Higgins (0-1), D Vaughan (0-1), C Boyle; A O’Shea (0-2), S O’Shea (0-2); K McLoughlin, R Feeney, L Keegan; A Murphy (0-3), A Freeman, J Doherty (0-1). Subs: C Barrett for McHale, B Moran for S O’Shea, B Gallagher for Keegan, M Conroy for Doherty, T Cunniffe for Cafferkey.

Roscommon – G Claffey; N Collins, N Carty, C Daly; C Devanney, N Daly, J McKeague; M Finneran, K. Higgins; C Dineen, F Cregg (0-1), C Cregg (1-1); D Smith (0-1), D Shine (0-3), D Keane (0-1). Subs: S Oates for Shine, D Keenan for Dineen, D Hoey for Keane.

Waterford Crystal Cup SH Preliminary Round
UL 1-20 Waterford 0-18

UL – N McGrath; M Carmody, M Walsh, P Ryan; T Ryan, G Brennan, J Gallagher; S Golden (0-1), P Walsh (0-1); D Butler (0-2), A Ryan (0-2), J Fitzgibbon; K Morris (0-7), P Kelly (1-0), E Murphy (0-4). Subs: P Stapleton for T Ryan, B Stapleton (0-1) for Fitzgibbon, T Heffernan (0-1) for Kelly, C Ryan (0-1) for Butler.

Waterford – S O’Keeffe; S Daniels, L Lawlor, N Connors; P Prendergast, M Walsh, K Moran (0-1); R Foley (0-3), S O’Sullivan (0-6); D Twomey, S Prendergast (0-2), R Barry; J Dillon (0-3), S Walsh (0-1), J Barron (0-1). Subs: K Fitzgerald for S Walsh, G O’Brien (0-1) for Barron, J Nagle for P Prendergast, E Madigan for Barry, M O’Neill for Twomey.

Waterford Crystal Cup SH Preliminary Round
Kerry 6-17 IT Tralee 0-12

Kerry – B Rochford; P O’Keeffe, R Horgan, P Costello; T Barrett, T Murnane, D O’Connell (0-1); D Dineen (0-2), D Fitzell; P Boyle (0-1), B O’Leary (0-2), W O’Dwyer (1-4); S Nolan (2-2), A Boyle, D Collins (2-3). Subs: P J Connolly (0-1) for P Boyle, S Dowling for R Horgan, Brian O’Leary for Brendan O’Leary, S Maunsell (1-1) for S Nolan, G O’Brien for Connolly.

IT Tralee – D Delaney; P Nash, M Cleary, D O’Mahony; J Walsh (0-1), A Fealy, J Leahy; F Collins, G O’Grady (0-1); C Harty, M Deegan (0-7), S Conlon (0-1); P O’Connor (0-1), D Wallace (0-1), D O’Halloran. Subs: D Leahy for O’Grady, D Ryan for O’Halloran, D Ryall for O’Connor, P Galvin for Wallace.

Walsh Cup SHC first round
Wexford 1-29 DIT 2-19 AET
Wexford – N Breen; B Kenny, T Waters, C Kenny; R Kehoe (0-1), A Shore, J Tonks; H Kehoe (0-6), E Doyle (0-1); P J Nolan (0-1), Stephen Murphy, G Moore (0-12); P Morris (1-3), M O’Regan (0-1), P Doran (0-1). Subs: E Quigley (0-1) for Nolan, D Redmond (0-1) for Morris, E Moore for B Kenny, Sean Murphy (0-1) for Murphy.
DIT – F McGarry; J Divney, G McManus, C Marney; K Bergin, L Rushe, F Power; S O’Connor (0-1), S Morris; N Quinn (0-1), M Maloney (1-12), C O’Shaughnessy (0-1); T Connolly (0-2), C McCormack (1-2), J Hobbs. Subs: J McManus for Hobbs,  F Dunleavy for O’Connor, W Cullen for G McManus, E Small for Marney.
Referee – G Quilty.

Walsh Cup SHC first round
NUIG 3-15 Westmeath 0-16
NUIG – D Tuohy; D Magner, O Fahy, D Burke; L Markham, B Flaherty, S McCormack (0-1); E Glynn, B Lane; N Deasy, J Cooney (0-1), K Downes (0-7); A Cunningham (0-1), N Burke (3-5), G Donoghue. Subs: B Harkin for Markham, O Teagle for Harkin.

Westmeath – P Maloney; P Fennell, P Greville, T Gallagher; D Fennell, A McGrath, E Price; S Power, J Clarke; D McNicholas (0-2), N O’Brien (0-9), R Greville (0-2); J Boyle, J Shaw (0-3), K Glennon. Subs: B Lehart for Boyle, M Keegan for Gallagher, B O’Mara for Glennon.

Walsh Cup SHC first round
UCD 0-15 Laois 1-11

UCD – B Murphy; J Dougan, R O’Carroll, J Gannon; W Phelan, J Tennyson, S Norton; O Gough, B O’Connell; G Sinnott, C Allis (0-2), D Fox; M Brennan (0-1), J Guiney (0-1), N McGrath (0-11). Subs: C Kenny for Norton, K O’Loughlin for Fox, J Gilligan for Sinnott, M McCaffrey for O’Carroll.

Laois – D Hanlon; B Stapleton, D Maher, W Young; J A Delaney, G Burke (0-1), C Healy; J Walsh, J Fitzpatrick (0-1); S Hanlon (0-1), A Collier, S Maher (1-6); D King, T Fitzgerald, W Dunphy (0-1). Subs: B Campion for Stapleton, C Dunne for Walsh, B Conroy for King, P J Scully (0-1) for Dunphy, S Bourke for S Hanlon.

Walsh Cup SHC first round
Carlow 1-17 Antrim 0-10

Carlow – N Roberts; H P O’Byrne, E Nolan, D Shaw; J O’Hara, R Coady, E Coady; D English (0-1), J Kavanagh; S Murphy (0-2), S Kavanagh (0-1), M Kavanagh (0-7); P Nolan (0-2), J M Nolan (0-4), P Coady (1-0). Subs: B Treacy for Roberts, D Roberts for P Coady, A Gaule for P Nolan, D Byrne for Murphy, K McCabe for E Coady.

Antrim – R McGarry; M Gettens, C Carson, B McCall; K McKiernan (0-2), C McGinley, K McKeague; C Rea (0-1), S McRory; S Beaty, N McManus (0-4), K B McShane; D McClean, P Doherty (0-2), S McNaughton (0-1). Subs: M Donnelly for Gettens, N Peoples for McKeague, C Morgan for Rea, C McFall for McClean, P Shiels for McShane.

Kehoe Cup SH first round
Armagh 2-18 St. Pats 1-10

Armagh – S Doherty; C McKee, C Clifford, C Devlin; N Greene, N Curry, S Gaffney; J Corvan (0-1), K McKernan; J King (1-1), R Gaffney (0-2), P Hughes; F Bradley, D Coulter (0-7), D Carvill (1-5). Subs: C Carvill for Greene, M Lennon (0-2) for Hughes, R Fullerton for King, B Mallon for Devlin, B Breen for S Gaffney.

St. Pats – S Russell; D Glynn, D Fitzgerald, N Unwin; J Kelly, P Butler, D M Carroll (0-1); D Kennedy (0-1), R Peacock; C Spollen, D Wright (0-1), F Walsh; N Arthur (0-5), C Joyce (1-0), E Dunphy. Subs: P Murphy (0-1) for Spollen, N Maguire (0-1) for Dunphy, E De Barra for Unwin, C Caufield for Peacock, A Keogh for Walsh.

Kehoe Cup SH first round
DCU 3-15 Fingal 0-13
DCU – D Gallagher; J Whelan, W Eviston, A Cash; P Gill, W Lowry, A Moran; D Galway (0-1), J J Lennon (0-5); S McGrath, T Brennan, P Brehony (2-4); C Egan (0-1), D Breathnach (0-2), S McGrath (1-1). Subs: J Divilly (0-1) for Brennan, N Dunne for Egan, J Corcoran for Whelan, J Ging for Gill, H McGirr for Galway.

Fingal – C Harford; N Feeney, N Ring, A Morris; D Hattie, R Sheridan, P Quinn; R McGarry (0-1), B Kelly; P McAllister (0-1), P Daly (0-1), J M Sheridan (0-8); C Foley (0-3), A Richardson, B McCarthy. Subs: A Kirwan for Quinn, P Balfe for McCarthy, D Fallon for Feeney, A Rooney for Hattie, C Gaughan for Kelly.

Kehoe Cup SH first round
Wicklow 1-15 Down 0-15

Wicklow – J O’Neill; B Cuddihy, G Keogh, G Bermingham; G Byrne, B Osbourne, E Dunne; R Keddy (0-2), S Byrne; E Mason (0-1), J Connors (0-1), T Doyle (0-1); C Moorehouse (0-1), M Lee (0-1), A O’Brien (1-8). Subs: S McGrath for G Keogh, S Kinsella for E Mason, D Staunton for T Doyle, P Gahan for J Connors, G Fusciardi for M Lee.

Down – P McNally; C O’Prey (0-1), P Flynn, P Hughes; C Coulter, B Toner, E Clarke; M Ennis, A Savage (0-1); C Baillie (0-4), A O’Prey (0-1), S Nicholson; J Coyle (0-1), M Turley (0-1), D Toner (0-5). Subs: F Conway for P Flynn, P Sheeran (0-1) for C Bailie, C Derrin for M Turley, A Bell for S Nicholson.

Kehoe Cup SH first round
Derry 2-20 Trinity 2-11

Derry – D McDermott; D McCloskey, C McSorley (0-1), J McCloskey; R McCloskey, L Og Hinphey, M Kirkpatrick; O McCloskey, M Warnock; B Quigley (0-1), R Convery (1-2), P Henry (0-7); S Farren (0-1), N Ferris (0-1), P Cleary (0-6). Subs: C Quinn for J McCloskey, T McCloskey (0-1) for S Farren, D Shields (1-0) for N Ferris, D Donnelly for Convery, C McGurk for O McCloskey.

Trinity – C O’Dualaing; R Byrne, P Breen, E McCarney; M Doyle, P Coughlan, J Kennedy; P Hally, C Coughlan (0-9); J Dunphy (1-0), C McDonnell (0-1), C Prendergast; T Mitchell, C Gleeson, C Donegan (1-1). Subs: G White for C Prendergast, O Daly for Mitchell, G White for Doyle, J Morrissey for McCarney, C Hobbs for Dunphy.
Referee – D Heffernan.

Kehoe Cup SH first round
GMIT 3-22 Roscommon 0-8

GMIT – J Keane; B Hunt, S Coughlan, G O’Halloran; M Donoghue, P Hooban (0-2), B Mulrooney; B Foudy (0-1), G Brennan (0-1); K Lane (0-1), J Kilkenny (0-2), C O’Donnell (1-4); Cathal Kennedy (0-4), Conor Kennedy (1-2), S Lawless (1-5). Subs: P Fox for Mulrooney, K Feeney for Brennan.

Roscommon – P Dolan; S Curley, C Shaw, J Donoghue; S Melia, C Dolan, N Keenan; E Mulry (0-2), D Flaherty; Gary Fallon (0-1), R O’Meara, T Seale; C Kelly, N Connaughton (0-1), J Coyne (0-1). Subs: M McLoughlin for Donoghue, Gerry Fallon (0-3) for Melia, J Lawlor for Flaherty, E Kenny for Gary Fallon.

Kehoe Cup SH first round
Louth 1-13 QUB 2-8

Louth – J Connolly; D McArdle, W Morrissey, D Rafferty; D McKiernan, D Horan (0-1), D Murphy (0-2); N Stanley, S Callan; D O’Hanrahan, S Fennell (0-4), David Dunne (1-0); Andrew Mackin (0-1), Gerard Smyth (0-3), David Kettle (0-2).
QUB – P Heaney; D Kinney, D McGarry, A Lofthouse; C Coulter, C McClelland, F Donnelly; A Grant, S O’Callaghan; C Reid (0-1), C Corvan (0-5), B Curran (1-2); D Begley (1-0), D Hobbs, C McGarry.

Saturday 19 January

Waterford Crystal Cup SH Preliminary Round
Cork 3-20 UCC 1-16

Cork – A Nash; S O’Neill, C Spillane, S McDonnell; T Kenny, C Joyce, S White; D Kearney, P Cronin (0-4); B Corry, C McCarthy, S Moylan (0-3); P Horgan (2-7), M Cussen (0-1), P O’Sullivan (1-4). Subs: R O’Shea (0-1) for Kearney, M O’Sullivan for Cussen.

UCC – D McCarthy; S Maher, D Glynn, B Cleary; J Barry, K Lane, W Egan; B Lawton, B Murray (0-1); S Harnedy (0-5), D McCormack (0-1), B Hartnett (0-1); A Breen, C Lehane (0-1), W Griffin (1-7). Subs: K Ryan for Maher, B Coughlan for Cleary, M Sugrue for McCormack, B Lawton for Breen, M Howard for Murray.

Waterford Crystal Cup SH Preliminary Round
Limerick 3-15 Mary I 0-13

Limerick – N Quaid; T Condon, R McCarthy, S O’Neill; C King, W McNamara, G O’Mahony; D O’Grady, J Ryan; D Breen (1-0), C Allis (0-1), N Moran (0-4); S Dowling (2-5), K Downes (0-1), S Tobin (0-1). Subs: D Reidy (0-1) for Tobin, T Quaid (0-1) for Allis, S Hickey (0-1) for O’Grady, R Egan for Ryan, T O’Brien for Downes.

Mary I – N Carrig; K Fennessy, R O’Donnell, M McGrath; E Hogan, D Hannon (0-1), D O’Carroll; L Considine (0-1), C Galvin (0-2); S Curran (0-2), W Hickey, B O’Halloran (0-1); E Hogan, J Conlon (0-5), L O’Farrell (0-1). Subs: M O’Connell for E Hogan, A Cagney for McGrath.

Wednesday 16 January

McKenna Cup SF round 3
Donegal 1-14 St Mary’s 2-10

Donegal – P Boyle; P Carr, C Ward, A O’Gara; E McHugh, K McFadden, C Gallagher; L Keaney (0-2), C Cannon; P Mailey (0-1), J Carroll, M Cannon; O MacNiallais (1-3), R Wherity (0-1), J O’Malley (0-4). Subs: C Gibbons (0-2) for M Cannon, S McGarvey (0-1) for Carroll, W Gillespie for MacNiallais, J Campbell for P Carr.

St Mary’s – D McAnenly; S Mullan, A Maguire, M Murray; R Loughran, C O’Hara, B Doyle (0-1); R O’Callaghan, B Hasson (0-1); R Sexton (1-2), B Herron (1-5), N Sludden; D McKinless, S O’Neill (0-1), J Duffy. Subs: C McMahon for Duffy, B O’Hagan for O’Callaghan, A McGarrity for Sexton, R McParland for Doyle.

McKenna Cup SF round 3
Monaghan 1-12 Fermanagh 0-7

Monaghan – R Beggan; O Coyle, D Wylie, C Galligan; F Kelly (0-1), N McAdam, M McElroy; G McArdle, D Clerkin (0-2); S McQuillan (0-1), P Donaghy, S Smyth; O Duffy (0-5), K Hughes (0-1), D Malone (1-0). Subs: D Hughes (0-1) for G McArdle, P Finlay (0-1) for S Smyth, K O’Connell for C Galligan, T O’Neill for P Donaghy, D Hahessy for D Malone.

Fermanagh – C Breen; N Bogue, A McGuinness, J Irvine; M O’Brien, D Kelly, A Breen; J Sherry, M McGrath; N McElroy, K Connor, R Hyde; P Ward (0-6), S Quigley (0-1), C McAleer. Subs: S Carters for C McAleer, N McElroy for K Connor, S Lyons for R Hyde, N Shannon for A Breen, B Owens for A McGuinness.

McKenna Cup SF round 3
Down 2-11 Armagh 1-10

Down – M Cunningham; G McAnulty, B McArdle, R Boyle; D Rooney, A Carr, D McKibben; C Gough, K McKernan (1-0); D Turley, M Poland, B Coulter (0-1); L Doyle (0-1), C Harrison (0-2), P McComiskey (1-5). Subs: C Laverty (0-2) for Doyle, R Mallon for Rooney, D O’Hare for Poland, A McConville for Gough, K Quinn for McArdle.

Armagh – C McKeown; S Finnegan, K Toner, G McCooey (1-1); N Rowland, J Donnelly, D McKenna; J Lavery, B Loughran; C Rafferty, S Harold, S Campbell; M Stevenson (0-2), J Kingham, S Forker (0-6). Subs: C McKeever (0-1) for Finnegan, G McParland for Harold, D Carville for Kingham, E McVerry for Stevenson.

McKenna Cup SF round 3
Tyrone 1-18 UUJ 0-9

Tyrone – P McConnell; B Tierney, C McCarron, D McNally; R McNamee, J McMahon (0-2), R McKenna (0-2); C Clarke, S Cavanagh (1-5); K Gallagher (0-1), J Lafferty, P Kane (0-2); M Penrose (0-3), Mark Donnelly (0-1), C McAliskey (0-2). Subs: D McBride for McNally, D McEntee for Moore, Matthew Donnelly for Gallagher, T McCann for Cavanagh, D McCurry for Penrose, A McCrory for McKenna.

UUJ – M McReynolds; C Carson (0-1), R Moore, D Quinn; E Wade, G McCartan, E Deeney; G Rennicks, E McGuckin (0-1); C McKaigue, R Donnelly (0-5), G McGovern; M Carson (0-1), B O’Reilly (0-1), R Corrigan. Subs: D Lynch for O’Reilly, D McEntee for Moore, P Devlin for McGovern, D Gorman for Quinn, S Teague for Deeney, C McKenna for McGuckin.

McKenna Cup SF round 3
Derry 1-13 Antrim 1-13

Derry – K Farren; R Ferris, D McBride, C McWilliams; C Kielt (0-1), M Lynch (0-2), K Johnston; J McCamley, P J McCloskey; B McGoldrick, R Bell (0-3), E Lynn (0-2); C Devlin (0-1), L Kennedy, J Kielt (0-2). Subs: Patsy Bradley for McCamley, S L McGoldrick for Johnston, D Heavron (1-1) for B McGoldrick, G O’Kane (0-1) for C Kielt, R Wilkinson for Kennedy.

Antrim – C Kerr; K O’Boyle, P Doherty, N Delargey; T Scullion, J Crozier, J Laverty (1-0); S McVeigh (0-2), J Carron (0-1); C Murray, P Cunningham (0-3), B Herron (0-1); R Murray (0-3), M McCann (0-2), M Herron (0-1). Subs: K Niblock for M Herron, C Kelly for Niblock, M Pollock for R Murray, C Fleming for Cunningham.

FBD FL round 1
Mayo 2-14 GMIT 0-6

Mayo – D Clarke; M Walsh, C Hallinan, K Rogers; T Cunniffe, D Vaughan, C Barrett (0-1); J Gibbons, B Moran; L Keegan (0-3), R Feeney (1-1), C Carolan; C O’Shea (1-1), A Freeman (0-7), M Conroy. Subs: J Shaughnessey (0-1) for Conroy, K Higgins for Barrett, B Harrison for Cunniffe, D Coen for Feeney, M Duffy for Clarke.

GMIT – B Walsh; M Kelly, A McCormack, B Sheridan; C Sweeney, J Duane, R Shanahan; S Bohan, A Walsh (0-1); E Monahan (0-1), J Ryan (0-2), B Miskell (0-1); C Kelly, D Durcan, O Warde. Subs: F Durcan (0-1) for Miskell, S Boyle for Warde, S Tighe for Bohan.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>