Sunday’s GAA fixtures live score updates – Hurling & Football League matches

By
Updated: March 16, 2014
kildare dublin croke park

Its a busy Sunday of GAA fixtures with a full list of Hurling & Football League matches, we have live scores from all matches. We also have team news

CLICK HERE FOR LIVE SCORE UPDATES

Click for Match Betting from BOYLESPORTS.COM

TEAMS -

WATERFORD: Stephen O’Keeffe; Tadhg Bourke, Shane Fives, Noel Connors; Jamie Nagle, Barry Coughlan, Philip Mahony; Kevin Moran, Shane O’Sullivan; Ray Barry, Pauric Mahony, Stephen Molumphy; Ryan Donnelly, Seamus Prendergast, Brian O’Sullivan.

Galway

GALWAY: Colm Callanan; Fergal Moore, Shane Kavanagh, Johnny Coen; David Collins, Iarlaith Tannian, Daithi Burke; David Burke, Padraig Brehony; Cathal Mannion, Gearoid McInerney, Aidan Harte; Niall Healy, Conor Cooney, Jason Flynn.

Derry: Thomas Mallon (The Loup); Mark Craig (Dungiven), Chrissy McKaigue (Slaughtneil), Dermot McBride (Ballinascreen); Kevin Johnston (Dungiven), Gerard O’Kane (Glenullin), Sean Leo McGoldrick (Eoghan Rua); Fergal Doherty (Bellaghy), Patsy Bradley (Slaughtneil); Ciaran McFaul (Glenn), Mark Lynch (Banagher, capt), Enda Lynn (Greenlough); Benny Heron (Ballinascreen), Emmett McGuckin (Magherafelt), Cailean O’Boyle (Lavey).

Replacements : Eoin McNicholl (Glenullin), Oisin Duffy (Foreglen), Gareth McKinless (Ballinderry), Charlie Kielt (Kilrea), Conor McAtamney (Swatragh), Aidan McAlynn (The Loup), Niall Holly (Eoghan Rua), James Kielt (Kilrea), Aaron Devlin (Ballinderry), Declan Mullan (Eoghan Rua), Ciaran McGoldrick (Eoghan Rua).

Dublin: Stephen Cluxton (Parnells);  Sean George (Ballymun Kickhams), Philly McMahon (Ballymun Kickhams), Michael Fitzsimons (Cuala); Darren Daly (Fingal Ravens), James McCarthy (Ballymun Kickhams), Jonny Cooper (Na Fianna); Cian O’Sullivan (Kilmacud Crokes), Michael Dara Macauley (Ballyboden St Enda’s); Davy Byrne (Ballymun Kickhams)  Paddy Andrews (St Brigid’s), Bryan Cullen (Skerries Harps); Kevin McManamon (St Judes), Ciaran Reddin (St Maurs), Eoghan O’Gara (Templeogue Synge Street).
Mayo
Robbie Hennelly (Breaffy); 2. Brendan Harrison (Aghamore), 3.  Ger Cafferkey (Ballina Stephenites), 4.   Shane McHale (Knockmore); 5 Lee Keegan (Westport – Capt.), 6. Donal Vaughan (Ballinrobe), 7. Colm Boyle (Davitts); 8. Aidan O’Shea (Breaffy), 9. Jason Gibbons (Ballintubber); 10. Kevin McLoughlin (Knockmore), 11. Jason Doherty (Burrishoole), 12. Keith Higgins (Ballyhaunis); 13. Mickey Sweeney (Kiltane), 14. Alan Freeman (Aghamore), 15. Cillian O’Connor (Ballintubber).

Sunday 16 March

Allianz FL Division 1
Derry v Dublin, Celtic Park, 2pm
Kildare v Kerry, Newbridge, 2.30pm
Mayo v Cork, MacHale Park, 2.30pm
Tyrone v Westmeath, Healy Park, 2pm

Allianz FL Division 2
Down v Donegal, Pairc Esler, 2pm
Louth v Galway, Gaelic Grounds, 2.30pm

Allianz FL Division 3
Limerick v Fermanagh, Newcastlewest, 2pm
Longford v Cavan, Glennon Brothers Pearse Park, 2pm
Roscommon v Offaly, Dr Hyde Park, 2pm
Wexford v Sligo, Wexford Park, 12.45pm

Allianz FL Division 4
Carlow v Wicklow, Dr Cullen Park, 1pm
Tipperary v Antrim, Semple Stadium, 2pm

Allianz HL Division 1A
Galway v Tipperary, Pearse Stadium, 2pm
Clare v Waterford, Cusack Park, 2pm

Allianz HL Division 1B
Wexford v Laois, Wexford Park, 2.30pm
Antrim v Cork, Ballycastle, 2pm
Offaly v Limerick, O’Connor Park, 2pm

Allianz HL Division 2A
Kerry v Carlow, Austin Stack Park, 1pm
Kildare v Westmeath, Newbridge, 12.30pm

Allianz HL Division 2B
Fingal v Down, Swords, 2pm
Mayo v Wicklow, MacHale Park, 12.45pm
Armagh v Meath, Athletic Grounds, 2pm

Allianz HL Division 3A
Fermanagh v Roscommon, Brewster Park, 2pm
Donegal v Monaghan, Letterkenny, 2pm
Louth v Longford, Darver, 12.45pm

Allianz HL Division 3B
Leitrim v Sligo, Ballinamore, 2pm

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>