Darts: Players Championship draw & results

By
Updated: November 27, 2013

THE schedule of play for the Cash Converters Players Championship Finals has been confirmed, ahead of the ITV4-televised event from Friday November 29-Sunday December 1.

The £250,000 tournament sees the leading 32 players from the final 2013 ProTour Order of Merit – comprised of prize money won in 32 tournaments on the PDC circuit this year – competing across three days for the £60,000 title.

Play will commence at the Butlins Minehead Resort in Somerset on Friday afternoon with the first of two sessions of first round games, with Ian White’s clash with Ronnie Baxter kicking off the tournament.

Kim Huybrechts, last year’s runner-up, then faces Terry Jenkins before Wes Newton takes on Andy Smith, Gary Anderson plays Stuart Kellett and Brendan Dolan meets Wayne Jones.

Jamie Caven then faces Colin Lloyd, number three seed Peter Wright takes on World Youth Champion Michael Smith and Steve Beaton plays world number six James Wade.

The evening session kicks off as John Part – the UK Masters winner at the Butlins Minehead Resort – plays Andy Hamilton, before Australia’s Simon Whitlock faces Taunton’s Justin Pipe in a battle of last year’s losing semi-finalists.

Scotland’s Robert Thornton then challenges Welsh ace Richie Burnett, before Mervyn King plays Raymond van Barneveld and Adrian Lewis takes on 2011 champion Kevin Painter.

The event’s two previous winners, 2010 champion Paul Nicholson and three-time champion Phil Taylor clash in the night’s sixth game as the World Champion begins the defence of his Minehead title.

Top seed Michael van Gerwen then plays emerging Welsh youngster Jamie Lewis, and number two seed Dave Chisnall completes the first round action against Dutch ace Jelle Klaasen.

The second round is split across two sessions on Saturday at the Butlins Minehead Resort, with the quarter-finals on Sunday afternoon before the event concludes on Sundayevening with the semi-finals and final.

Cash Converters Players Championship Finals
Friday November 29

First Round
Afternoon Session (12.45pm)
Ian White v Ronnie Baxter
Kim Huybrechts v Terry Jenkins
Wes Newton v Andy Smith
Gary Anderson v Stuart Kellett
Brendan Dolan v Wayne Jones
Jamie Caven v Colin Lloyd
Peter Wright v Michael Smith
Steve Beaton v James Wade

Evening Session (7pm)
John Part v Andy Hamilton
Simon Whitlock v Justin Pipe
Robert Thornton v Richie Burnett
Mervyn King v Raymond van Barneveld
Adrian Lewis v Kevin Painter
Paul Nicholson v Phil Taylor
Michael van Gerwen v Jamie Lewis
Dave Chisnall v Jelle Klaasen

Saturday November 30
Second Round
Afternoon Session (12.45pm)
Dolan/Jones v Part/Hamilton
Huybrechts/Jenkins v White/Baxter
Caven/Lloyd v Whitlock/Pipe
Beaton/Wade v Newton/A Smith

Evening Session (7pm)
Chisnall/Klaasen v Anderson/Kellett
Thornton/Burnett v King/van Barneveld
Wright/M Smith v Nicholson/Taylor
van Gerwen/J Lewis v A Lewis/Painter

Sunday December 1
Afternoon Session (12.45pm)

Quarter-Finals

Evening Session (7pm)
Semi-Finals
Final

Format
First Round – Best of 11 legs
Second Round – Best of 17 legs
Quarter-Finals – Best of 17 legs
Semi-Finals – Best of 19 legs
Final – Best of 21 legs

Prize Fund
Winner £60,000
Runner-Up £24,000
Semi-Finalists £15,000
Quarter-Finalists £10,000
Second Round Losers £6,000
First Round Losers £3,000
Total £250,000

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>