Cheltenham Festival – Standings for Leading Jockey & Trainer Awards

By
Updated: March 14, 2014
ruby walsh
There is set to be no surprises in the the Irish Independent Leading Trainer Award at this years festival, Wille Mullins needs one winner or Jonjo O’Neill to have none to collect the award.

Trainer Wins 2nd 3rd
Willie Mullins IRE 3 4 2
Jonjo O’Neill 3 1 -
David Pipe 3 – 1
Philip Hobbs 2 1 -
Nicky Henderson 1 3 3
Alan King 1 2 1
Rebecca Curtis 1 – 1
Jim Culloty IRE 1 – -
Tim Easterby 1 – -
Jessica Harrington IRE 1 – -
Gary Moore 1 – -
Jamie Snowden 1 – -
Dermot Weld IRE 1 – -
Paul Nicholls – 2 -
Gordon Elliott IRE – 1 1
Mick Channon – 1 -
Shark Hanlon IRE – 1 -
Malcolm Jefferson – 1 -
Martin Keighley – 1 -
Emma Lavelle – 1 -
Ian Williams – 1 -
Nigel Twiston-Davies – - 2
Charles Byrnes IRE – - 1
Pat Fahy IRE – - 1
Tom George – - 1
Edward Harty IRE – - 1
Charlie Longsdon – - 1
Peter Maher IRE – - 1
John McConnell IRE – - 1
Dr Richard Newland – - 1
Richard Rowe – - 1
The Boodles Leading Jockey Award s wide open going into the last day with three jockeys set to battle it out, Ruby Walsh is still favourite to collect the trophy
Jockey Wins 2nd 3rd
Ruby Walsh 3 3 -
Barry Geraghty 3 – 2
Tom Scudamore 3 – 1
Richard Johnson 2 – -
Mr Robbie McNamara 2 – -
A P McCoy 1 3 2
Nico de Boinville 1 1 -
Brian Hughes 1 1 -
Richie McLernon 1 – -
Jamie Moore 1 – -
Mr Joshua Newman 1 – -
Brendan Powell 1 – -
Robert Thornton – 2 1
Daryl Jacob – 2 -
Paul Townend – 1 1
Ms Nina Carberry – 1 -
Dominic Elsworth – 1 -
Will Kennedy – 1 -
Andrew McNamara – 1 -
Mr Derek O’Connor – 1 -
Ian Popham – 1 -
Andrew Tinkler – 1 -
Sam Twiston-Davies – - 3
Mr Sam Waley-Cohen – - 2
Mark Bolger – - 1
Paddy Brennan – - 1
Paul Carberry – - 1
Davy Condon – - 1
Bryan Cooper – - 1
Mr Patrick Mullins – - 1
Davy Russell – - 1
Andrew Thornton – - 1

Prestbury Cup (sponsored by Guinness)

Great Britain 14 v Ireland 6
Champion Day, Tuesday, March 11
1.30pm Sky Bet Supreme Novices’ Hurdle (Grade 1)
VAUTOUR (FR) (Susannah Ricci) Willie Mullins IRE 5-11-7 Ruby Walsh 7/2jf
2.05pm Racing Post Arkle Challenge Trophy Chase (Grade 1)
WESTERN WARHORSE (IRE) (Roger Brookhouse) David Pipe h6-11-4 Tom Scudamore 33/1
2.40pm Baylis & Harding Affordable Luxury Handicap Chase (Grade 3)
HOLYWELL (IRE) (Gay Smith) Jonjo O’Neill b7-11-06 Richie McLernon 10/1
3.20pm Stan James Champion Hurdle Challenge Trophy (Grade 1)
JEZKI (IRE) (J P McManus) Jessica Harrington IRE h6-11-10 Barry Geraghty 9/1
4.00pm OLBG Mares’ Hurdle (Registered As The David Nicholson Mares’ Hurdle) (Grade 2)
QUEVEGA (FR) (Hammer & Trowel Syndicate) Willie Mullins IRE 10-11-5 Ruby Walsh 8/11f
4.40pm Terry Biddlecombe National Hunt Chase (Listed Amateur Riders’ Novices’ Chase)
MIDNIGHT PRAYER (The Legends Partnership) Alan King 9-11-06 Mr Joshua Newman 8/1
5.15pm Rewards4Racing Novices’ Handicap Chase (Listed)
PRESENT VIEW (Sir Chips Keswick) Jamie Snowden 6-11-07 Brendan Powell 8/1
Ladies Day, Wednesday, March 12
1.30pm Neptune Investment Management Novices’ Hurdle (Grade 1)
FAUGHEEN (IRE) (Susannah Ricci) Willie Mullins IRE 6-11-07 Ruby Walsh 6/4f
2.05pm RSA Chase (Grade 1)
O’FAOLAINS BOY (IRE) (Trembath, Hyde, Outhart & Hill) Rebecca Curtis 7-11-04 Barry Geraghty 12/1
2.40pm Coral Cup (Grade 3 Handicap Hurdle)
WHISPER (FR) (Walters Plant Hire Ltd) Nicky Henderson 6-11-06 Nico de Boinville (5) 14/1
3.20pm BetVictor Queen Mother Champion Chase (Grade 1)
SIRE DE GRUGY (FR) (Preston Family & Friends) Gary Moore 8-11-10 Jamie Moore 11/4f
4.00pm Glenfarclas Handicap Chase (Cross Country Chase)
BALTHAZAR KING (IRE) (The Brushmakers) Philip Hobbs 10-11-12 Richard Johnson 4/1
4.40pm Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle (Grade 3)
HAWK HIGH (IRE) (Trevor Hemmings) Tim Easterby p4-11-01 Brian Hughes 33/1
5.15pm Weatherbys Champion Bumper (Grade 1)
SILVER CONCORDE (Dr Ronan Lambe) Dermot Weld IRE 6-11-05 Mr Robbie McNamara 16/1
St Patrick’s Thursday, March 13
1.30pm JLT Novices’ Chase (Grade 1)
TAQUIN DU SEUIL (FR) (Martin Broughton & Friends) Jonjo O’Neill 7-11-04 A P McCoy 7/1
2.05pm Pertemps Network Final (Listed Handicap Hurdle)
FINGAL BAY (IRE) (Carol Skan) Philip Hobbs 8-11-12 Richard Johnson 9/2f
2.40pm Ryanair Chase (Grade 1)
DYNASTE (FR) (Andrew White) David Pipe 8-11-10 Tom Scudamore 3/1f
3.20pm Ladbrokes World Hurdle (Grade 1)
MORE OF THAT (IRE) (J P McManus) Jonjo O’Neill 6-11-10 Barry Geraghty 15/2
4.00pm Byrne Group Plate (Grade 3 Handicap Chase)
BALLYNAGOUR (IRE) (Allan Stennett) David Pipe t8-10-09 Tom Scudamore 12/1
4.40pm Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Handicap Chase
SPRING HEELED (IRE) (Dr Ronan Lambe) Jim Culloty IRE 7-11-06 Mr Robbie McNamara 12/1

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>