Airtricity League Irish Premier Division Fixtures for 2013

By
Updated: December 19, 2012
IMGP7403

The Premier Division fixtures for the new Airtricity League 2013 season were released at noon today and the opening series of matches on Friday, March 8, will feature some mouth-watering ties.

 

Outright Betting with Boylesports.com
 
 
 
 

League champions Sligo Rovers will begin the defence of their title away to FAI Cup holders Derry City while the first series of matches also features a Munster derby as First Division champions Limerick take on Cork City in the first ever Airtricity League game to be played at Thomond Park.

 

New Dundalk manager Stephen Kenny will open his reign at Oriel Park with a home game against Shamrock Rovers, the club he parted company with last September after just nine months in charge.

 

EA Sports Cup winners Drogheda United, who pipped St Patrick’s Athletic to the runners-up spot in last season’s Premier Division, must travel to Richmond Park for their opening game against the FAI Ford Cup runners-up while Bray Wanderers will entertain Shelbourne at the Carlisle Grounds and Bohemians host UCD at Dalymount Park in the first Dublin derby of the new season.

 

The format for the 2013 Airtricity League is similar to the 2012 season with the 12th placed team in the Premier Division at the end of the campaign being relegated and the champions of the First Division being promoted. The second and third placed teams in the First Division will contest a two-legged play-off for the right to play the 11th placed team from the Premier Division over two legs for a place in the top flight in 2014.

 

The first round of the EA Sports Cup will take place on Monday, March 11 with the second round on May 20 and 21 and the quarter-finals on July 1. The semi-finals are scheduled for August 5 and the final is on September 21.

 

The first round of the FAI Ford Cup, featuring clubs from the intermediate and junior levels of the game, will take place on March 31 with the second round scheduled for June 2 and the third round on August 25. The quarter-finals are on September 15 while the semi-finals will take place on the week-end of October 6 and the final is at the Aviva Stadium on November 3.

 

The mid-season break will take place from June 17 until June 26 inclusive.

 

The Premier Division fixtures issued today are subject to change depending on the outcome of the FAI Club Licensing process.

 

The fixtures for the 2013 Airtricity League First Division will be issued in due course.

 

The opening day series of Premier Division matches on Friday, March 8, are as follows:

 

Bohemians v UCD, Dalymount Park, 7.45pm

Bray Wanderers v Shelbourne, Carlisle Grounds, 7.45pm

Derry City v Sligo Rovers, Brandywell Stadium, 7.45pm

Dundalk v Shamrock Rovers, Oriel Park, 7.45pm

Limerick v Cork City, Thomond Park, 7.45pm

St. Patrick’s Athletic v Drogheda United, Richmond Park, 7.45pm

 

PREMIER DIVISION
SERIES NO. 1
Fri. 8 March Bohemians v U.C.D. Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 8 March Bray Wanderers v Shelbourne Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 8 March Derry City v Sligo Rovers Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 8 March Dundalk v Shamrock Rovers Oriel Park 7.45 pm
Fri. 8 March Limerick v Cork City Thomond Park 7.45 pm
Fri. 8 March St. Patrick’s Athletic v Drogheda United Richmond Park 7.45 pm
MONDAY, 11th MARCH – EA SPORTS CUP FIRST ROUND
SERIES NO. 2
Fri. 15 March Cork City v Bohemians Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 15 March Drogheda United v Limerick Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 15 March U.C.D. v Derry City The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 15 March Shamrock Rovers v St. Patrick’s Athletic Tallaght Stadium 8.00 pm
Fri. 15 March Shelbourne v Dundalk Tolka Park 8.00 pm
Sat. 16 March Sligo Rovers v Bray Wanderers The Showgrounds 7.45 pm
MONDAY/TUESDAY, 18th/19th MARCH – SERIES NO. 3
Tues. Bohemians v Shamrock Rovers Dalymount Park 7.45 pm
TBC Bray Wanderers v Cork City Carlisle Grounds TBC
TBC Derry City v Drogheda United Brandywell Stadium TBC
TBC Dundalk v Sligo Rovers Oriel Park TBC
TBC Limerick v U.C.D. Thomond Park TBC
TBC St. Patrick’s Athletic v Shelbourne Richmond Park TBC
SATURDAY/SUNDAY, 23rd/24th MARCH – SERIES NO. 4
TBC Cork City v Derry City Turner’s Cross TBC
TBC Drogheda United v Bray Wanderers Hunky Dorys Park TBC
TBC St. Patrick’s Athletic v Bohemians Richmond Park TBC
TBC Shelbourne v Shamrock Rovers Tolka Park TBC
TBC Sligo Rovers v Limerick The Showgrounds 7.45 pm
TBC U.C.D. v Dundalk The UCD Bowl TBC
SERIES NO. 5
Fri. 29 March Bohemians v Sligo Rovers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 29 March Bray Wanderers v U.C.D. Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 29 March Derry City v Shelbourne Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 29 March Dundalk v Drogheda United Oriel Park 7.45 pm
Fri. 29 March Shamrock Rovers v Cork City Tallaght Stadium 8.00 pm
Sat. 30 March Limerick v St. Patrick’s Athletic Thomond Park TBC
WEEKEND ENDING SUNDAY 31st MARCH – FAI FORD CUP FIRST ROUND (Intermediate & Junior
Clubs only)
SERIES NO. 6
Mon. 1 April Derry City v Bray Wanderers Brandywell Stadium TBC
Mon. 1 April Drogheda United v Cork City Hunky Dorys Park TBC
Mon. 1 April St. Patrick’s Athletic v Dundalk Richmond Park TBC
Mon. 1 April Shelbourne v Bohemians Tolka Park TBC
Mon. 1 April U.C.D. v Sligo Rovers The UCD Bowl TBC
Tues. 2 April Limerick v Shamrock Rovers Thomond Park 7.45 pm
SERIES NO. 7
Fri. 5 April Bohemians v Derry City Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 5 April Bray Wanderers v St. Patrick’s Athletic Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 5 April Cork City v U.C.D. Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 5 April Dundalk v Limerick Oriel Park 7.45 pm
Fri. 5 April Shamrock Rovers v Drogheda United Tallaght Stadium 8.00 pm
Sat. 6 April Sligo Rovers v Shelbourne The Showgrounds 7.45 pm
SERIES NO. 8
Fri. 12 April Dundalk v Derry City Oriel Park 7.45 pm
Fri. 12 April U.C.D. v St. Patrick’s Athletic The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 12 April Shamrock Rovers v Bray Wanderers Tallaght Stadium 8.00 pm
Fri. 12 April Shelbourne v Drogheda United Tolka Park 8.00 pm
Sat. 13 April Sligo Rovers v Cork City The Showgrounds 7.45 pm
Tues. 16 April Limerick v Bohemians Thomond Park 7.45 pm
SERIES NO. 9
Fri. 19 April Bohemians v Dundalk Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 19 April Bray Wanderers v Limerick Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 19 April Cork City v Shelbourne Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 19 April Derry City v Shamrock Rovers Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 19 April Drogheda United v U.C.D. Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 19 April St. Patrick’s Athletic v Sligo Rovers Richmond Park 7.45 pm
SERIES NO. 10
Fri. 26 April Bohemians v Bray Wanderers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 26 April Dundalk v Cork City Oriel Park 7.45 pm
Fri. 26 April Limerick v Shelbourne Thomond Park 7.45 pm
Fri. 26 April St. Patrick’s Athletic v Derry City Richmond Park 7.45 pm
Fri. 26 April U.C.D. v Shamrock Rovers The UCD Bowl 7.45 pm
Sat. 27 April Sligo Rovers v Drogheda United The Showgrounds 7.45 pm
SERIES NO. 11
Fri. 3 May Bray Wanderers v Dundalk Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 3 May Cork City v St. Patrick’s Athletic Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 3 May Derry City v Limerick Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 3 May Drogheda United v Bohemians Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 3 May Shamrock Rovers v Sligo Rovers Tallaght Stadium 8.00 pm
Fri. 3 May Shelbourne v U.C.D. Tolka Park 8.00 pm
MONDAY/TUESDAY, 6th/7th MAY – SERIES NO. 12
TBC Cork City v Limerick Turner’s Cross TBC
TBC Drogheda United v St. Patrick’s Athletic Hunky Dorys Park TBC
TBC Shamrock Rovers v Dundalk Tallaght Stadium TBC
TBC Shelbourne v Bray Wanderers Tolka Park TBC
TBC Sligo Rovers v Derry City The Showgrounds TBC
TBC U.C.D. v Bohemians The UCD Bowl TBC
SERIES NO. 13
Fri. 10 May Bohemians v Cork City Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 10 May Bray Wanderers v Sligo Rovers Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 10 May Derry City v U.C.D. Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 10 May Dundalk v Shelbourne Oriel Park 7.45 pm
Fri. 10 May Limerick v Drogheda United Thomond Park 7.45 pm
Fri. 10 May St. Patrick’s Athletic v Shamrock Rovers Richmond Park 7.45 pm
SERIES NO. 14
Fri. 17 May Cork City v Bray Wanderers Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 17 May Drogheda United v Derry City Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 17 May U.C.D. v Limerick The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 17 May Shamrock Rovers v Bohemians Tallaght Stadium 8.00 pm
Fri. 17 May . Shelbourne v St. Patrick’s Athletic Tolka Park 8.00 pm
Sat. 18 May Sligo Rovers v Dundalk The Showgrounds 7.45 pm
MONDAY/TUESDAY, 20th/21st MAY – EA SPORTS CUP SECOND ROUND
SERIES NO. 15
Fri. 24 May Bohemians v St. Patrick’s Athletic Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 24 May Bray Wanderers v Drogheda United Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 24 May Derry City v Cork City Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 24 May Dundalk v U.C.D. Oriel Park 7.45 pm
Fri. 24 May Limerick v Sligo Rovers Thomond Park 7.45 pm
Fri. 24 May Shamrock Rovers v Shelbourne Tallaght Stadium 8.00 pm
WEEKEND ENDING SUNDAY 2nd JUNE – FAI FORD CUP SECOND ROUND
SERIES NO. 16
Sat. 8 June Cork City v Shamrock Rovers Turner’s Cross TBC
Sat. 8 June Drogheda United v Dundalk Hunky Dorys Park TBC
Sat. 8 June St. Patrick’s Athletic v Limerick Richmond Park TBC
Sat. 8 June Shelbourne v Derry City Tolka Park TBC
Sat. 8 June Sligo Rovers v Bohemians The Showgrounds TBC
Sat. 8 June U.C.D. v Bray Wanderers The UCD Bowl TBC
SERIES NO. 17
Fri. 14 June Bohemians v Shelbourne Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 14 June Bray Wanderers v Derry City Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 14 June Cork City v Drogheda United Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 14 June Dundalk v St. Patrick’s Athletic Oriel Park 7.45 pm
Fri. 14 June Shamrock Rovers v Limerick Tallaght Stadium 8.00 pm
Sat. 15 June Sligo Rovers v U.C.D. The Showgrounds 7.45 pm
MID-SEASON BREAK: MONDAY, 17th JUNE – WEDNESDAY, 26th JUNE (inclusive) – NO FIXTURES
SERIES NO. 18
Fri. 28 June Derry City v Bohemians Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 28 June Drogheda United v Shamrock Rovers Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 28 June Limerick v Dundalk Thomond Park 7.45 pm
Fri. 28 June St. Patrick’s Athletic v Bray Wanderers Richmond Park 7.45 pm
Fri. 28 June U.C.D. v Cork City The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 28 June Shelbourne v Sligo Rovers Tolka Park 8.00 pm
MONDAY, 1st JULY – EA SPORTS CUP QUARTER-FINALS
SERIES NO. 19
Fri. 5 July Bohemians v Limerick Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 5 July Bray Wanderers v Shamrock Rovers Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 5 July Cork City v Sligo Rovers Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 5 July Derry City v Dundalk Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 5 July Drogheda United v Shelbourne Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 5 July St. Patrick’s Athletic v U.C.D. Richmond Park 7.45 pm
SERIES NO. 20
Fri. 12 July Dundalk v Bohemians Oriel Park 7.45 pm
Fri. 12 July U.C.D. v Drogheda United The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 12 July Shamrock Rovers v Derry City Tallaght Stadium 8.00 pm
Fri. 12 July Shelbourne v Cork City Tolka Park 8.00 pm
Sat. 13 July Sligo Rovers v St. Patrick’s Athletic The Showgrounds 7.45 pm
TBC Limerick v Bray Wanderers Thomond Park TBC
SERIES NO. 21
Fri. 19 July Bray Wanderers v Bohemians Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 19 July Cork City v Dundalk Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 19 July Derry City v St. Patrick’s Athletic Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 19 July Drogheda United v Sligo Rovers Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 19 July Shamrock Rovers v U.C.D. Tallaght Stadium 8.00 pm
Fri. 19 July Shelbourne v Limerick Tolka Park 8.00 pm
SERIES NO. 22
Fri. 26 July Bohemians v Drogheda United Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 26 July Dundalk v Bray Wanderers Oriel Park 7.45 pm
Fri. 26 July Limerick v Derry City Thomond Park 7.45 pm
Fri. 26 July St. Patrick’s Athletic v Cork City Richmond Park 7.45 pm
Fri. 26 July U.C.D. v Shelbourne The UCD Bowl 7.45 pm
Sat. 27 July Sligo Rovers v Shamrock Rovers The Showgrounds 7.45 pm
SERIES NO. 23
Fri. 2 August Bohemians v U.C.D. Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 2 August Bray Wanderers v Shelbourne Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 2 August Derry City v Sligo Rovers Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 2 August Dundalk v Shamrock Rovers Oriel Park 7.45 pm
Fri. 2 August Limerick v Cork City Thomond Park 7.45 pm
Fri. 2 August St. Patrick’s Athletic v Drogheda United Richmond Park 7.45 pm
MONDAY, 5th AUGUST – EA SPORTS CUP SEMI-FINALS
SERIES NO. 24
Fri. 9 August Cork City v Bohemians Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 9 August Drogheda United v Limerick Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 9 August U.C.D. v Derry City The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 9 August Shamrock Rovers v St. Patrick’s Athletic Tallaght Stadium 8.00 pm
Fri. 9 August Shelbourne v Dundalk Tolka Park 8.00 pm
Sat. 10 August Sligo Rovers v Bray Wanderers The Showgrounds 7.45 pm
SERIES NO. 25
Fri. 16 August Bohemians v Shamrock Rovers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 16 August Bray Wanderers v Cork City Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 16 August Derry City v Drogheda United Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 16 August Dundalk v Sligo Rovers Oriel Park 7.45 pm
Fri. 16 August Limerick v U.C.D. Thomond Park 7.45 pm
Fri. 16 August St. Patrick’s Athletic v Shelbourne Richmond Park 7.45 pm
WEEKEND ENDING SUNDAY 25th AUGUST – FAI FORD CUP THIRD ROUND
SERIES NO. 26
Fri. 30 August Cork City v Derry City Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 30 August Drogheda United v Bray Wanderers Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 30 August St. Patrick’s Athletic v Bohemians Richmond Park 7.45 pm
Fri. 30 August U.C.D. v Dundalk The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 30 August Shelbourne v Shamrock Rovers Tolka Park 8.00 pm
Sat. 31 August Sligo Rovers v Limerick The Showgrounds 7.45 pm
SATURDAY/SUNDAY, 7th/ 8th SEPTEMBER – SERIES NO. 27
TBC Bohemians v Sligo Rovers Dalymount Park TBC
TBC Bray Wanderers v U.C.D. Carlisle Grounds TBC
TBC Derry City v Shelbourne Brandywell Stadium TBC
TBC Dundalk v Drogheda United Oriel Park TBC
TBC Limerick v St. Patrick’s Athletic Thomond Park TBC
TBC Shamrock Rovers v Cork City Tallaght Stadium TBC
WEEKEND ENDING SUNDAY 15th SEPTEMBER – FAI FORD CUP QUARTER-FINALS
SERIES NO. 28
Fri. 20 September Derry City v Bray Wanderers Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 20 September Drogheda United v Cork City Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 20 September Limerick v Shamrock Rovers Thomond Park 7.45 pm
Fri. 20 September St. Patrick’s Athletic v Dundalk Richmond Park 7.45 pm
Fri. 20 September U.C.D. v Sligo Rovers The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 20 September Shelbourne v Bohemians Tolka Park 8.00 pm
SATURDAY, 21st SEPTEMBER – EA SPORTS CUP FINAL
SERIES NO. 29
Fri. 27 September Bohemians v Derry City Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 27 September Bray Wanderers v St. Patrick’s Athletic Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 27 September Cork City v U.C.D. Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 27 September Dundalk v Limerick Oriel Park 7.45 pm
Fri. 27 September Shamrock Rovers v Drogheda United Tallaght Stadium 8.00 pm
Sat. 28 September Sligo Rovers v Shelbourne The Showgrounds 7.45 pm
SERIES NO. 30 & FAI FORD CUP SEMI-FINALS
Fri. 4 October Dundalk v Derry City Oriel Park 7.45 pm
Fri. 4 October Limerick v Bohemians Thomond Park 7.45 pm
Fri. 4 October U.C.D. v St. Patrick’s Athletic The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 4 October Shamrock Rovers v Bray Wanderers Tallaght Stadium 8.00 pm
Fri. 4 October Shelbourne v Drogheda United Tolka Park 8.00 pm
Sat. 5 October Sligo Rovers v Cork City The Showgrounds 7.45 pm
SATURDAY/SUNDAY, 12th/ 13th OCTOBER – SERIES NO. 31
TBC Bohemians v Dundalk Dalymount Park TBC
TBC Bray Wanderers v Limerick Carlisle Grounds TBC
TBC Cork City v Shelbourne Turner’s Cross TBC
TBC Derry City v Shamrock Rovers Brandywell Stadium TBC
TBC Drogheda United v U.C.D. Hunky Dorys Park TBC
TBC St. Patrick’s Athletic v Sligo Rovers Richmond Park TBC
SERIES NO. 32
Fri. 18 October Bohemians v Bray Wanderers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 18 October Dundalk v Cork City Oriel Park 7.45 pm
Fri. 18 October Limerick v Shelbourne Thomond Park 7.45 pm
Fri. 18 October St. Patrick’s Athletic v Derry City Richmond Park 7.45 pm
Fri. 18 October U.C.D. v Shamrock Rovers The UCD Bowl 7.45 pm
Sat. 19 October Sligo Rovers v Drogheda United The Showgrounds 7.45 pm
SERIES NO. 33
Fri. 25 October Bray Wanderers v Dundalk Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 25 October Cork City v St. Patrick’s Athletic Turner’s Cross 7.45 pm
Fri. 25 October Derry City v Limerick Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 25 October Drogheda United v Bohemians Hunky Dorys Park 7.45 pm
Fri. 25 October Shamrock Rovers v Sligo Rovers Tallaght Stadium 7.45 pm
Fri. 25 October Shelbourne v U.C.D. Tolka Park 7.45 pm
FIRST DIVISION PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF
Fri. /Sat. 18/19 October Third placed Club v Second placed Club
Fri. /Sat. 25/26 October Second placed Club v Third placed Club
(Winning Club to play the Eleventh placed Premier Division Club in the Promotion/Relegation Play-off Final
over two legs)
PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF FINAL
Mon. /Tues. 28/29 October First Leg
Fri. 1 November Second Leg
or Wed. 6 November Second Leg (if one of the Clubs qualifies for the FAI Ford Cup Final)
SUNDAY, 3rd NOVEMBER – FAI FORD CUP FINAL – AVIVA STADIUM

 

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>