Europa League draw for Irish clubs

By
Updated: July 16, 2011

Irish sides Bohemians, Sligo Rovers and St Patrick’s Athletic found out who they could face in the Europa League after the third qualifying draw was made in Switzerland on Friday.

St Patrick’s Athletic, who trail Kazakh side Shakhter Karagandy 2-1, could also face a Ukrainian assignment after they were drawn against FC Karpaty from Lviv. Sligo Rovers will face either Belfast side Glentoran or Ukrainian outfit Poltova.

Bohemians will face Rudar Pljevlja or Austria Vienna in the next round, if they can overcome a 2-0 deficit against Olimpija Ljubljana at Dalymount Park next week.

UEFA Europa League 3rd qualifying round draw:

Club Atlético de Madrid v Strømsgodset IF
BSC Young Boys v TPS Turku/KVC Westerlo
FC Shakhtyor Soligorsk / FK Ventspils v FK Crvena zvezda
FC Alania Vladikavkaz v Kecskeméti TE/FC Aktobe
Floriana FC /AEK Larnaca FC v FK Mladá Boleslav
FK Željeznicar /FC Sheriff v Maccabi Tel-Aviv FC /Xäzär Länkäran FK
AZ Alkmaar v KS Flamurtari FK Jablonec
Olimpija Ljubljana v Bohemian v FK Rudar Pljevlja/FK AustriaWien
Bursaspor v FC Gomel
Ferencvárosi TC/Aalesunds FK v FK Suduva/IF Elfsborg
FC Minsk /Gaziantepspor v Legia Warszawa
Hapoel Tel-Aviv FC v FC Vaduz /FK Vojvodina
FC Metalurgi Rustavi /FC Irtysh Pavlodar v Stade Rennais FC
PFC Levski Sofia v KF Tirana /FC Spartak Trnava
The New Saints FC /FC Midtjylland v Vitória SC
FC Dinamo Bucuresti v FC Iskra-Stal /NK Varaždin
FC Karpaty Lviv v FC Shakhter Karagandy /St Patrick’s Athletic
KS Vllaznia /FC Thun v US Città di Palermo
KR Reykjavík /MŠK Žilina v Llanelli AFC /FC Dinamo Tbilisi
AC Omonia v FC Tauras /ADO Den Haag
SK Liepajas Metalurgs /FC Salzburg v FK Senica
Club Brugge KV v EB/Streymur /FK Qarabag
FC Differdange 03 /FC Levadia Tallinn v FK Rad /Olympiacos Volou
FSV Mainz 05 v KuPS Kuopio /CS Gaz Metan Medias
UE Sant Julià /Bnei Yehuda Tel-Aviv FC v Helsingborgs IF
Stoke City FC v HNK Hajduk Split
Anorthosis Famagusta FC /FC Gagra v AC Juvenes-Dogana /FK Rabotnicki
Örebro SK /FK Sarajevo v AC Sparta Praha
Glentoran FC/FC Vorskla Poltava v Sligo Rovers FC
Paksi SE /Tromsø IL v Heart of Midlothian FC
FK Metalurg Skopje/PFC Lokomotiv Sofia v WKS Slask Wroclaw /Dundee United FC
FH Hafnarfjördur/CD Nacional v BK Häcken/FC Honka Espoo
SV Ried v Brøndby IF
PAOK FC v Vålarenga Fotball/FC Mika
NK Domžale/RNK Split v Crusaders FC/Fulham FC

First leg matches to be played on 28 July

Second leg matches are to played on 4 August

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>