Garrycastle win first Leinster title

By
Updated: December 19, 2011

AIB Leinster SFC Final Garrycastle (Westmeath) 1-8 St Brigid’s (Dublin) 0-10

Conor Cosgrove was the toast of Garrycastle as the Westmeath champions were crowned kings of Leinster, after a dramatic 2011 AIB Leinster Senior Football Final at O’Connor Park in Tullamore against
St Brigid’s, Dublin.

The decisive score came from a free kick from second half substitute Cosgrove just as it seemed we were heading for extra time.Indeed St Brigid’s equalising score minutes earlier had come from another second half sub,Gavin McIntyre.

That had put the sides level for the second time in a game dominated by Garrycastle in the early stages. The Westmeath side,seeking their first ever provincial title had raced into a 1-7 to 0-2 points lead early in the second period.A Gary Dolan goal had helped put them so far ahead that a runaway win was on the cards.

To give them credit the Dublin side made a great comeback with four points in succession from Paddy Andrews and nearly pulled off a great escape only for Cosgrove to end their dreams with that last gaspscore which helped the Westmeath side to a well deserved title.

The eventual champions started in great fashion,aided by a strong breeze that was blowing in their favour, none more so than their veteran centre forward Dessie Dolan who struck four points in the opening quarter, the first from a free.

St Brigid’s simply could not contain the former All Star, Dolan indeed Brigid’s only score of the half came from a Ken Darcy free. Darcy came close on 23 minutes to getting a goal but his effort went wide and before the half was over both he and Mark Cahill had also failed to convert frees.

A considerable change though in the second half once the combination of Darcy and Andrews got into top gear. The Westmeath defence could not cope with them and Andrews in particular,with his four points was a particular thorn in their flesh.

Shortly after Dessie Dolan has scord a terrific point after 35 mins, from almost 40 yards out, there came that all important goal from Garrycastle’s Gary Dolan.

James Duignan outmanoeuvred the Brigid’s defence and fired a low shot which was met by Gary Dolan who flicked it flicked past the reach of the defenders and goalkeeper into the top corner of the net. Brigid’s response was 0-2 from John O’Loughlin and 0-4 from Paddy Andrews thus reducing the lead to 0-1.

There followed McIntyre’s equaliser soon after he had joinned the fray until in injury time injury time came Cosgrove’s decisive score to crown Garrycastle as new AIB Leinster Football champions.

A tale of two halves certainly but overall the Westmeath side deserved their win and who could begrudge them taking the title to Westmeath for the first time.

Garrycastle will play St.Brigid’s (Roscommon) in the All-Ireland semi-final in February, a contest which has added intrigue on a number of levels. Dessie and Gary Dolan’s cousins are key members of the St.Brigid’s side while Garrycastle manager, Anthony Cunningham managed the Roscommon men to Connacht title success five years ago.

Upcoming AIB GAA All-Ireland Club Championship Fixtures…

January 21/22: All-Ireland IF semi-finals: Davitts (Mayo) v Eire Og (Wicklow); Craigbane (Derry) v Milltown-Castlemaine (Kerry); All-Ireland JF semi-finals: Dromid Pearses (Kerry) v Derrytresk (Tyrone); Clonbur (Galway) v Ballivor (Meath)
All-Ireland IH semi-finals: Effin (Limerick) v Middletown (Armagh); Robert Emmets (London) v Mount Leinster Rangers (Carlow); All-Ireland JH semi-finals: Charleville (Cork) v Fullen Gaels (Warwickshire); Ballygar (Galway) v St. Patrick’s (Kilkenny).

February 11: All-Ireland IH & JH Finals.

February 11/12: All-Ireland SH semi-finals: Gort (Galway) v Coolderry (Offaly); Na Piarsaigh (Limerick) v Loughgiel Shamrocks (Antrim).

February 12: All-Ireland IF &JF finals.

February 18: All-Ireland SF semi-finals: Crossmaglen Rangers (Armagh) v Dr.Crokes (Kerry); St. Brigid’s (Roscommon) v Garrycastle (Westmeath).

March 17: All-Ireland SF & SH finals.

AIB GAA CLUB CHAMPIONSHIPS 2011/2012

SENIOR FOOTBALL

CONNACHT
October 16: Quarter-final: Tourlestrane (Sligo) 1-15 Glencar Manorhamilton (Leitrim) 2-7.
November 6: Semi-finals: Corofin (Galway) 1-11 Ballintubber (Mayo) 2-7; St. Brigid’s (Roscommon) 0-16 Tourlestrane 0-10.
November 20: Final: St. Brigid’s 0-11 Corofin 0-10.

LEINSTER
November 13: First round: St.Brigid’s (Dublin) 2-15 Summerhill (Meath) 0-11; Portlaoise (Laois) 2-12 St. Patrick’s (Louth) 1-14 (after extra-time); Athy (Kildare) 1-8 Edenderry (Offaly) 1-5
Quarter-final: Garrycastle (Westmeath) 4-11 Longford Slashers (Longford) 1-6.
November 20: Quarter-finals: St.Brigid’s 1-20 Horeswood (Wexford) 3-8; Portlaoise 1-14 Rathnew (Wicklow) 0-12; Athy 1-13 Old Leighlin (Carlow) 1-3
December 4: Semi-finals: Garrycastle 1-10 Athy 1-6; St.Brigid’s 2-16 Portlaoise 1-15 (after extra-time)
December 18: Garrycastle 1-8 St.Brigid’s 0-10.

MUNSTER
November 6: Quarter-finals: Dr.Crokes (Kerry) 3-13 Ballinacourty (Waterford) 0-7; UCC (Cork) 1-19 Monaleen (Limerick) 2-15 (after extra-time)
November 20: Semi-finals: Dr. Crokes 0-12 Kilmurry-Ibrickane (Clare) 0-9; UCC 5-12 Moyle Rovers (Tipperary) 1-5
December 4: Final: Dr. Crokes 3-14 UCC 2-10.

ULSTER
October 16: First round: Glenswilly (Donegal) 1-8 Cavan Gaels (Cavan) 0-10.
October 30: Quarter-finals: Ballinderry (Derry) 1-11 Dromore (Tyrone) 0-12; Crossmaglen Rangers (Armagh) 3-9 St.Gall’s (Antrim) 2-5.
November 13: Quarter-finals: Burren (Down) 1-15 Roslea (Fermanagh) 2-5; Latton (Monaghan) 0-10 Glenswilly 0-9; Semi-final: Crossmaglen Rangers 0-17 Ballinderry 1-10.
November 20: Semi-final: Burren 1-10 Latton 0-11.
November 27: Final: Crossmaglen Rangers 2-11 Burren 0-10.

INTERMEDIATE FOOTBALL

CONNACHT
October 16: Quarter-final: Melvin Gaels (Leitrim) 2-21 Coolaney-Mullinabreena (Sligo) 0-7.
October 30: Semi-finals: Padraig Pearses (Roscommon) 1-11 Kilconly (Galway) 1-8; Davitts (Mayo) 1-12 Melvin Gaels 0-12
November 5: Final: Davitts 1-13 Padraig Pearses 0-8.

LEINSTER
(Senior champions Kilkenny plus intermediate champions 11 counties)
October 23: First round: O Raghallaighs (Louth) 0-14 Moynalvey (Meath) 0-8; St. Brigid’s (Offaly) 1-10 Killeshin (Laois) 0-9; Coralstown/Kinnegad (Westmeath) 0-18 St. Brigid’s (Longford) 0-5.
November 6: Eire Og, Greystones (Wicklow) 1-6 O Raghallaighs v 0-7; Muckalee (Kilkenny) 1-13 St. Andrew’s (Carlow) 1-7; St. Brigid’s (Offaly) 1-10 St. Martin’s (Wexford) 0-7
November 13: Skerries (Dublin) 1-8 Muckalee 0-7; Confey (Kildare) 3-8; Coralstown/Kinnegad 1-13.
November 20: Semi-finals: Eire Og 2-11 St.Brigid’s 0-12; Confey 2-8 Skerries 0-9.
December 4: Final: Eire Og 0-8 Confey 0-6.

MUNSTER
November 13: Quarter-finals: Mullinahone (Tipperary) 1-9 Mountcollins (Limerick) 0-9; Milltown-Castlemaine (Kerry) 2-5 Clondegad (Clare) 0-10.
November 20:Semi-finals: Mullinahone 0-14 Dungarvan (Waterford) 1-3; Milltown-Castlemaine 1-9 Newmarket (Cork) 1-6.
December 11: Final: Milltown-Castlemaine 1-14 Mullinahone 0-6.

ULSTER
October 16: First round: All Saints, Ballymena (Antrim) 2-12 Drumgoon (Cavan) 0-7
October 30: Quarter-finals: Carrickmacross (Monaghan) 0-11 Kildress (Tyrone) 0-8 Craigbane (Derry) 2-19 Kilclief (Down) 0-8; Culloville (Armagh) 3-6 St. Naul’s (Donegal) 0-9; All Saints Ballymena 0-16 Irvinestown (Fermanagh) 1-10.
November 13: Semi-finals: Craigbane 1-14 Carrickmacross 0-9; Culloville 2-11 All Saints, Ballymena 1-12.
November 27: Final: Craigbane 0-6 Culloville 0-5.

JUNIOR FOOTBALL

CONNACHT
October 16: Quarter-final: Creggs (Roscommon) 1-9 Leitrim Gaels (Leitrim) 0-9
October 30: Semi-finals: Clonbur (Galway) 2-11 Creggs 1-4; Islandeady (Mayo) w/o Ballasadare (Sligo)
November 6: Final: Clonbur 0-11 Islandeady 0-9.

LEINSTER
Intermediate champions Kilkenny; Intermediate runners-up Carlow; Junior champions remaining 10 counties)
October 23: First round: Clonmore (Carlow) 2-4 Robertstown (Kildare) 1-6; St. Fechin’s (Louth) 0-13 Ballymore (Longford) 0-6; Geraldine O’Hanrahan’s (Wexford) 2-12 St. Paul’s (Westmeath) 2-2;
November 6: Quarter-finals: Cappincur (Offaly) 1-11 Clonmore 0-9; St. Fechin’s 3-9 Man O War (Dublin) 1-6; Geraldine O’ Hanrahan’s 4-11 Kilmacanogue (Wicklow) 0-6; Ballivor (Meath) 0-16 Spink (Laois) 1-7.
November 20: Semi-finals: St.Fechin’s 1-7 Cappincur 0-7; Ballivor 1-13 Geraldine O’Hanrahan’s 1-7
December 4: Final: Ballivor 1-15 St.Fechins 1-8 (after extra time)

MUNSTER
November 4; Quarter-finals: Kildangan (Tipperary) 1-9 Sean Finns (Limerick) 0-10
November 6: Dromid Pearses (Kerry) 2-12 Meelick (Clare) 1-9
November 13: Semi-finals: Kildangan 1-10 Sliabh gCua (Waterford) 1-6; Dromid Pearses 0-14 Kanturk (Cork) 2-4 (after extra-time).
November 27: Final: Dromid Pearses 0-16 Kildangan1-4.

ULSTER
October 30: Quarter-finals: Shercock (Cavan) 1-14 Cremartin (Monaghan) 2-11 after extra-time); Burt (Donegal) 1-7 Bredagh (Down) 1-6; Eire Og (Armagh) 0-6 O’Donnells (Antrim) 0-3; Derrytresk (Tyrone) 2-11 Doire Trasna (Derry) 0-6.
November 6: Replay: Cremartin 1-7 Shercock 1-3.
November 13: Semi-finals: Cremartin 1-8 Burt 0-4; Derrytresk 2-12 Eire Og 0-3.

November 27: Final: Derrytresk 2-5 Cremartin 0-10.

*******

SENIOR HURLING

LEINSTER
November 6: Quarter-finals: Oulart-The Ballagh (Wexford) 2-12 James Stephens (Kilkenny) 0-15; Ballyboden St.Enda’s (Dublin) 2-12 Clonkill (Westmeath) 1-13.
November 13: Semi-finals: Oulart The-Ballagh 3-12 Clough-Ballacolla (Laois) 2-11; Coolderry (Offaly) 1-18 Ballyboden St.Enda’s 0-15.
November 27: Final: Coolderry 1-15 Oulart-The Ballagh 1-11.

MUNSTER
October 30: Quarter-final: Ballygunner (Waterford) 2-15 Drom & Inch (Tipperary) 1-13.
November 13: Semi-finals: Na Piarsaigh (Limerick) 3-9 Ballygunner 0-12; Crusheen (Clare) 0-19; Carrigtwohill (Cork) 1-10.
November 27: Final: Crusheen 0-14 Na Piarsaigh 1-11.
December 4: Final (replay): Na Piarsaigh 1-13 Crusheen 0-9.

ULSTER
October 9: Semi-final: Loughgiel (Antrim) 2-18 Kevin Lynch’s (Derry) 1-5.
October 23: Final: Loughgiel 2-18 Ballycran (Down) 0-8.

INTERMEDIATE HURLING

CONNACHT
October 31: Semi-final: Four Roads (Roscommon) 2-11 Ballyhaunis (Mayo) 1-13
November 13: Final: Moycullen (Galway) 3-14 Four Roads 0-16.

LEINSTER
(Intermediate champions in Wexford, Kilkenny; senior champions in Wicklow, Kildare, Meath, Carlow)
October 23: Quarter-finals: Celbridge (Kildare) 1-12 Glenealy (Wicklow) 1-8; Danesfort (Kilkenny) 0-18 Kildalkey (Meath) 1-7
November 6: Semi-finals: Celbridge 0-17 Adamstown (Wexford) 1-7; Mount Leinster Rangers (Carlow) 1-10 Danesfort 1-8.
November 19: Final: Mount Leinster Rangers 1-13 Celbridge 0-13.

MUNSTER
October 30: Quarter-finals: Effin (Limerick) 0-13 Dunhill (Waterford) 1-4; Ballyduff (Kerry) 1-14 Courcey Rovers (Cork) 0-15.
November 6: Semi-finals: Effin 2-15 Aherlow (Tipperary) 1-17; Ballyduff 3-8 Eire Og (Clare) 2-10.
November 20: Final: Effin 0-14 Ballyduff 0-11.

ULSTER
October 2: Quarter-finals: Castleblayney (Monaghan) 2-25 Kilclief (Down) 4-8; Middletown (Armagh) 2-21 Eire Og Carrickmore (Tyrone) 1-11.
October 9: Semi-finals: Castleblayney 5-11 Lisbellaw (Fermanagh) 5-8; Middletown 3-11 v Lamh Dhearg (Antrim) 2-9
October 23: Final: Middletown 5-17 Castleblayney 0-5.

JUNIOR HURLING

CONNACHT
October 31: Semi-final: Calry-St.Joseph’s (Sligo) 0-15 Gortlettragh (Leitrim) 0-6.
Final: Ballygar (Galway) 2-13 Calry St.Joseph’s 1-5.

LEINSTER
(Intermediate champions Laois, Offaly, Dublin, Wicklow, Westmeath, Kildare, Meath, Carlow; senior champions, Longford, Louth; Junior champions, Wexford, Kilkenny)
October 15: First Round: Knockbridge (Louth) 1-11 Boardsmill (Meath) 0-13; Carlow Town (Carlow) 0-13 v Maynooth (Kildare) 1-7; St. Patrick’s (Wicklow) 2-15 Naomh Barrog (Dublin) 0-10
October 29: Quarter-final: St. Patrick’s (Kilkenny) 2-17 Carlow Town 0-6
October 30:Quarter-finals: Ballyfin (Laois) 1-14 Knockbridge 0-15; Horeswood (Wexford) 1-13 St.Brigid’s (Westmeath) 0-12; Brosna Gaels (Offaly) 4-14 St.Patrick’s (Wicklow)1-12.
November 13: Semi-finals: Ballyfin 1-12 Horeswood 1-10; St. Patrick’s 2-18 Brosna Gaels 1-4.
November 27: Final: St.Patrick’s (Kilkenny) 0-21 Ballyfin 1-7.

MUNSTER
November 20: Quarter-final: Charleville (Cork) 1-13.Kenmare (Kerry) 0-5.
November 27: Semi-finals: Charleville 2-14 Rockwell Rovers (Tipperary) 0-8; Cappamore (Limerick) 3-10 Ballinameela (Waterford) 2-6.
December 11: Final: Charleville 3-15 Cappamore 2-8.

ULSTER
September 25: First Round: Na Magha (Derry) 1-13 Lisnaskea (Fermanagh) 2-4
October 2: Quarter-finals: Kickhams Creggan (Antrim) 5-19 Carryduff (Down) Strabane Shamrocks (Tyrone) v Burt (Donegal) Na Magha 2-12 Monaghan Harps 1-12.
October 9: Semi-final: Kickhams Creggan 1-15 Ballymachugh (Cavan) 0-7.
October 23: Semi-final: Burt (Donegal) 1-12 Na Magha 1-9.
November 6: Final: Kickhams Creggan 0-10 Burt 0-10.
November 20: Final (replay): Burt 2-10 Kickhams Creggan 0-13.

AIB GAA ALL-IRELAND CLUB CHAMPIONSHIPS

SENIOR FOOTBALL
December 4: Quarter-final: St. Brigid’s (Roscommon) 1-12 Fulham Irish (London) 0-7.

JUNIOR FOOTBALL
December 11: Dromid Pearses (Kerry) 1-8 Cuchullains 0-5.

INTERMEDIATE HURLING
November 27: Quarter-final: Robert Emmets (London) 1-12 Moycullen (Galway) 2-7.

JUNIOR HURLING
November 27: Quarter-final: Fullen Gaels (Warwickshire) 4-8 Burt (Donegal) 1-7.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>