Club championship update

By
Updated: February 21, 2011

Clarinbridge and O’Loughlin Gaels have ensured that the Galway and Kilkenny flags will be flying in Croke Park on St.Patrick’s Day after clinching victory in last weekends AIB GAA All-Ireland senior hurling club semi-finals and now it’s the turn of the footballers when they play their semi-finals next weekend.

Armagh, Dublin, Cork and Roscommon will all be represented which means that four different counties will have their club champions in action in the All-Ireland hurling and football finals.

The football semi-final line-up is as follows
Saturday: St.Brigid’s (Roscommon) v Nemo Rangers (Cork), Limerick Gaelic Grounds, 2.30.
Sunday: Crossmaglen Rangers (Armagh) v Kilmacud Crokes (Dublin), Navan, 4.15

NEMO RANGERS v St. BRIGID’S

Will Nemo Rangers reach the Al-Ireland final for the 12th time or will St.Brigid’s reach the decider for the first time? The answer will emerge on Saturday when the Munster and Connacht champions clash in the Limerick Gaelic Grounds in what promise to a close encounter.

Nemo Rangers, the most successful club in the competition’s history, previously reached the final in 1973-75-79-82-84-89-94-2001-2002-2003-2008, winning seven times while the title has never gone to a Roscommon club. St. Brigid’s are in the semi-final for a second time, having been there previously in 2007 where they lost to Crossmaglen by 1-11 to 0-11.

Senan Kilbride and former Roscommon star, Frankie Dolan were key figures in the St.Brigid’s attack as they won three games to take the Connacht title last November. Karol Mannion and Peter Domican were also very much to the fore as they beat Killererin (Galway) in extra time in the final, having earlier ousted Eastern Harps (Sligo) and Glencar-Manorhamilton (Leitrim).

Nemo Rangers beat Stradbally (Waterford) and Dr. Crokes (Kerry) to win the Munster title with Paul Kerrigan, David Niblock, Derek Kavanagh and James Masters key figures for the Cork champions.

Paths to the semi-final

Nemo Rangers
Nemo Rangers 1-12 Stradbally (Waterford) 1-5
Nemo Rangers 1-15 Dr. Crokes (Kerry) 1-13 (Munster final)
Average For: 1-14; Average Against: 1-9

Top scorers
Paul Kerrigan……0-10
James Masters…..1-3
David Kearney…..1-2

St.Brigid’s
St.Brigid’s 0-21 Eastern Harps (Sligo) 0-4
St.Brigid’s 1-13 Glencar-Manorhamilton (Leitrim) 3-5
St.Brigid’s 2-14 Killererin (Galway) 1-10 (After extra-time) Connacht final
Average For: 1-16 Average Against: 1-8

Top Scorers
Senan Kilbride…1-12
Frankie Dolan….1-12
Cathal McHugh..1-3

CROSSMAGLEN RANGERS v KILMACUD CROKES

If Nemo Rangers are the most successful club in the history of the club football championships, Crossmaglen are in second place having won the All-Ireland title four times. They are now bidding to reach the final for the 6th time while Kilmacud Crokes, winners in 1995 and 2009, are bidding to qualify for the final for the third time.
Crossmaglen ran a very impressive Ulster campaign, dethroning reigning provincial and All-Ireland champions, St.Gall’s (Antrim) in the first round before beating Burren (Down) and Naomh Conaill (Donegal). They since beat Neasden Gaels (London) in the All-Ireland quarter-final.
Top scorer, Oisin McConville was in excellent form all through while the Kernan brothers, Jamie Clarke, Paul Hearty and Francie Bellew also made big contributions to another great campaign by the Armagh champions.

Kilmacud beat Portlaoise, Garrycastle and Rhode to win the Leinster title for the second time in three seasons. With Longford star, Brian Kavanagh providing inspired leadership in attack, Kilmacud have been very impressive. Mark Vaughan, Declan Kelleher, Adrian Morrissey, Paddy Duggan, Craig Dias and Cian O’Sullivan have also shown prominently, as has goalkeeper, David Nestor.

Paths to the final
Crossmaglen Rangers 1-12 St.Gall’s (Antrim) 0-9
Crossmaglen Rangers 1-11Burren (Down) 2-7
Crossmaglen Rangers 2-9 Naomh Conaill (Donegal) 0-10 (Ulster final)
Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-8 Neasden Gaels (London) 0-5 (All-Ireland quarter-final)
Average For: 1-11; Average Against: 0-10.

Top Scorers
Oisin McConville….2-18
Michael McNamee…1-4
David McKenna…….1-4

***
Kilmacud Crokes 2-7 Portlaoise (Laois) 2-4
Kilmacud Crokes 0-13 Garrycastle (Westmeath) 0-10
Kilmacud Crokes 0-15 Rhode (Offaly) 1-7 (Ulster final)
Average For: 0-14; Average Against: 1-7.

Top Scorers
Brian Kavanagh……0-14
Declan Kelleher……1-6
Craig Dias……………1-1
Mark Vaughan……..0-4

Previous semi-final appearances
Crossmaglen Rangers
1997: Crossmaglen 1-8 Laune Rangers (Kerry) 1-7
1999: Crossmaglen 1-10 Eire Og (Carlow) 1-5
2000: Crossmaglen 2-16 UCC 3-6
2005: Portlaoise (Laois) 0-8 Crossmaglen 0-7
2007: Crossmaglen 1-11 St.Brigid’s (Roscommon) 0-11
2008: St. Vincent’s (Dublin) 2-9 Crossmaglen 0-11
2009: Crossmaglen Rangers 4-11 Dromcollogher-Broadford (Limerick) 0-6
Played 7, Won 5, Lost 2.

Kilmacud Crokes
1995: Kilmacud 1-11 Castlehaven (Cork) 1-7
2006: Salthill-Knocknacarra (Galway) 1-9 Kilmacud 1-7
2009: Kilmacud 2-11 Corofin (Galway) 0-11
Played 3, Won 2, Lost 1

Nemo Rangers
1973: Nemo Rangers 0-17 Fr.Griffin’s (Galway) 0-9
1975: Nemo Rangers 1-3 Clan na nGael 1-3 (Armagh)
1975: Nemo Rangers 2-5 Clan na nGael 0-6 (Replay)
1976: St.Vincent’s (Dublin) 0-10 Nemo Rangers 0-3
1979: Nemo Rangers 3-6 Killererin (Galway) 1-6
1982: Nemo Rangers 1-10 Raheens (Kildare) 0-7
1984: Nemo Rangers 2-10 St.Mary’s (Sligo) 1-7
1988: Burren 1-6 (Down) Nemo Rangers 0-6
1989: Nemo Rangers 1-4 Parnells (Dublin) 0-5
1994: Nemo Rangers 1-13 Errigal Chiaran (Tyrone) 0-11
2001: Nemo Rangers 0-12 O Hanrahan’s (Carlow) 1-7
2002: Nemo Rangers 0-9 Charlestown (Mayo) 0-7
2003: Nemo Rangers 1-12 Errigal Chiaran (Tyrone) 0-11
2006: St.Gall’s 0-10 (Antrim) Nemo Rangers 1-6
2008: Nemo Rangers 0-14 Ballina Stephenites (Mayo) 1-4
Played 15, Won 11, Drew 1, Lost 3

St.Brigid’s
2007: Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-11 St.Brigid’s 0-11

SCENE SET FOR SENIOR HURLING FINAL

It will be a Galway-Kilkenny AIB GAA All-Ireland senior club hurling club final for the 5th time since 2001 when Clarinbridge take on O’Loughlin Gaels in Croke Park on St. Patrick’s Day.

Clarinbridge beat De La Salle (Waterford) in one of the most dramatic semi-finals in history in Thurles last Saturday, edging home by a point (3-22 to 1-27) in extra-time. A late goal by Eanna Murphy clinched victory for Clarinbridge for whom the Kerins brothers, Mark (2-5) and Alan (0-6) were outstanding. Clarinbridge are back in the All-Ireland final for the second time, having lost to Birr in their previous attempt in 2002.

O’Loughlin Gaels are in the final for the first time, having had nine points (3-10 to 0-10) to spare over Loughgiel Shamrocks last Saturday. It lines up another Galway-Kilkenny final, following in the footsteps of Portumna v Ballyhale Shamrocks (2010), Loughrea v Ballyhale Shamrocks (2007), Athenry v James Stephens (2005), Athenry v Graigue-Ballycallan (2001), Castlegar v St.Martin’s (1985), Gort v Ballyhale Shamrocks (1984).

AIB GAA CLUB CHAMPIONSHIPS 2010/2011

SENIOR FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: St.Brigid’s (Roscommon) 0-21 Eastern Harps (Sligo) 0-4.
November 7: Semi-finals: Killererin (Galway) 0-9 Ballintubber (Mayo) 1-5; St. Brigid’s 1-13 Glencar-Manorhamilton (Leitrim) 3-5.
November 21: St.Brigid’s 2-14 Killererin 1-10 (after extra-time)

Leinster

October 24: First round: Portlaoise (Laois) 2-11; Moorefield (Kildare) 0-14; Garrycastle (Westmeath) 0-13 Longford Slashers (Longford) 1-9; Skryne (Meath) 1-11 Rathnew (Wicklow) 1-8.
November 7: Quarter-finals: Rhode (Offaly) 1-11 Old Leighlin (Carlow) 1-7; Kilmacud Crokes (Dublin) 2-7 Portlaoise 2-4; Garrycastle 2-13 Mattock Rangers (Louth) 2-10; Skryne 0-12 Castletown (Wexford) 0-10
November 21: Semi-finals: Rhode 2-11 Skryne 1-10; Kilmacud Crokes 0-13 Garrycastle 0-10.
January 23: Final: Kilmacud Crokes 0-15 Rhode 1-7.

Munster

November 7: Quarter-finals: Stradbally (Waterford) 0-7 Doonbeg (Clare) 0-4; Dr. Crokes (Kerry) 2-13 Monaleen (Limerick) 1-3.
November 21: Semi-finals: Nemo Rangers (Cork) 1-12 Stradbally 1-5; Dr. Crokes 2-11 Aherlow (Tipperary) 0-9 (after extra-time)
January 30: Final: Nemo Rangers 1-15 Dr.Crokes 1-13.

Ulster

October 17: First round: Naomh Conaill, Glenties (Donegal) 1-12 Kingscourt (Cavan) 0-11.
October 31: Quarter-finals: Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-12 St.Gall’s (Antrim) 0-9; Coalisland (Tyrone) 1-10 Roslea (Fermanagh) 1-7; Naomh Conaill 2-12 Clontibret (Monaghan) 0-9.
November 7: Quarter-final: Burren (Down) 1-12 Eoghan Rua, Coleraine (Derry) 0-5.
November 14: Semi-finals: Crossmaglen Rangers 1-11Burren 2-7; Naomh Conaill 1-10 Coalisland 1-9.
December 12: Final: Crossmaglen Rangers 2-9 Naomh Conaill.0-10

All-Ireland Championships

January 16: Quarter-final: Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-8 Neasden Gaels (London) 0-5.
February 26: Semi-finals: Nemo Rangers (Cork) v St.Brigid’s (Roscommon), Gaelic Grounds, Limerick, 2.30.
February 27: Crossmaglen Rangers (Armagh) v Kilmacud Crokes (Dublin), Pairc Tailteann, Navan, 4.15.
March 17: Final, Croke Park.

INTERMEDIATE FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: Strokestown (Roscommon) 2-14 Easkey (Sligo) 1-9.
Next Sunday: Semi-finals: St. James (Galway) 0-11 Tourmakeady (Mayo) 0-8; Strokestown 0-10 Aughawillan (Leitrim) 0-6.
November 7: Final: St. James 0-14 Strokestown 1-9.

Leinster

October 31: First round: Timahoe (Laois) 0-11 Carrickedmond (Longford) 1-5; Ballymore (Kildare) 3-9 Young Irelands (Louth) 1-7; St. Mary’s, Rosslare (Wexford) 2-11Naomh Eoin (Carlow) 2-11 (AET); Bunbrosna (Westmeath) 1-13 St. Rynagh’s (Offaly) 1-6.
November 7: First round replay: Naomh Eoin 2-7 St. Mary’s 2-5; Quarter-finals: Timahoe 0-12 Annacurra (Wicklow) 0-7; Nobber 2-10 Bunbrosna 1-11; Ballymore 2-10 Cuala (Dublin) 0-5.
November 14: Quarter-final: Naomh Eoin 0-10 Muckalee (Kilkenny) 0-8
November 21: Semi-finals: Nobber 0-11 Naomh Eoin 1-7; Ballymore 0-14 Timahoe 0-7.
January 16: Ballymore 0-12 Nobber 0-10.

Munster

November 7: Quarter-finals: St. Breckan’s (Clare) 1-13 Kilsheelan-Kilcash (Tipperary) 1-11; Gneeveguilla (Kerry) 2-7, Galbally (Limerick) 1-5.
November 14: St. Breckan’s 0-10 Clashmore (Waterford) 0-8; Gneeveguilla 0-12 Newcestown (Cork) 1-8.
November 28: Final: Gneeveguilla 1-11 St.Breckan’s 0-7

Ulster

October 17: First Round: Doohamlet (Monaghan) 1-12 Bundoran (Donegal) 1-10.
October 30: Quarter-final: Doohamlet 1-10 Derrytrasna Sarsfields (Armagh) 0-8.
October 31: Quarter-finals: Derrylaughan (Tyrone) 2-15 Drumalee (Cavan) 0-16 (AET); St. Mary’s, Rasharkin (Antrim) 1-10 Castledawson (Derry) 0-11; Lisnaskea Emmets (Fermanagh) 2-12 Tullylish (Down) 1-8.
November 14: Semi-finals: Lisnaskea 2-12 Rasharkin 0-9; Doohamlet 2-12 Derrylaughan 1-5.
December 11: Final: Lisnaskea 0-13 Doohamlet 1-7.

All-Ireland championships

January 30: Semi-finals: St. James (Galway) 0-12 Gneeveguilla (Kerry) 0-10 (After extra-time); Lisnaskea (Fermanagh) 1-12 Ballymore (Kildare) 1-5.
Next Saturday: Final: St.James v Lisnaskea, Croke Park.

JUNIOR FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: Ballinameen (Roscommon) 1-12 St.Patrick’s (Sligo) 0-10.
October 31: Semi-finals: Parke/Keelogues/Crimlin (Mayo) 2-11 Ballinasloe (Galway) 2-7; Eslin (Leitrim) 2-9 Ballinameen 1-6
November 7: Final: Parke 2-16 Eslin 2-9.

Leinster

October 17: First round: Ballinabrackey (Meath) 7-25 Moydow Harpers (Longford) 0-2
October 24: First round: St. Andrew’s (Carlow) 2-12 Naomh Fionbarra (Louth) 0-10; St. Monica’s (Dublin) 1-9 Clonard (Wexford) 1-5; Milltownpass (Westmeath) 0-11 Ballyfin (Laois) 0-6
November 6: Quarter-final: Ballinabrackey 1-11 Thomastown (Kilkenny) 1-2
November 7: Quarter-finals: St. Andrew’s 3-19 Caragh (Kildare) 2-4; St. Monica’s 1-10 Balincor (Wicklow) 1-8; Milltownpass 4-5 Clonmore Harps (Offaly) 0-7.
November 21: Semi-finals: St. Andrew’s 2-7 St.Monica’s 0-7; Ballinabrackey 0-8 Milltownpass 0-5.
January 16: Final: Ballinabrackey 0-11 St.Andrew’s 1-5.

Munster

November 13: Quarter-final: Tallow 1-15 Kilfenora (Clare) 2-7.
November 21: Quarter-final: St.Mary’s (Kerry) 1-12 Cloyne (Cork) 2-4.
November 28: Semi-finals: Bruree (Limerick) 1-8 Tallow 0-6; St.Mary’s 3-2 Nenagh Eire Og (Tipperary) 1-4.
December 12: Final: St. Mary’s 2-12 Bruree 0-4.

Ulster

October 17: First Round: Killyman (Tyrone) 1-12 Corduff (Monaghan) 1-12 (After extra-time)
October 24: First round (replay): Corduff 1-10 Killyman 0-7.
October 31 Quarter-finals: Swanlinbar (Cavan) 4-16 Ardmore (Derry) 2-6; Drumaness (Down) 1-14 Maguiresbridge (Fermanagh) 1-7; Grange (Armagh) 0-14 O’Donnells (Antrim) 0-5; Corduff 1-8 Naomh Colmcille (Donegal) 0-6.
November 14: Semi-finals: Swanlinbar 0-16 Drumaness 0-7; Corduff 0-15 Grange 0-10.
December 12: Final: Corduff 2-7 Swanlinbar 0-8.

All-Ireland Championships

January 16: Quarter-final: St. Peter’s (Lancashire) 2-9 Parke/Keelogues/Crimlin (Mayo) 0-14.
January 30: St.Mary’s (Kerry) 2-14 St.Peter’s 0-6; Swanlinbar (Cavan) 0-5 Ballinabrackey (Meath) 0-4.
Next Saturday: Final: St.Mary’s v Swanlinbar, Croke Park.

SENIOR HURLING

Leinster

October 31: First round: O’Loughlin Gaels (Kilkenny) 3-16 Rathdowney Errill (Laois) 0-14; Raharney (Westmeath) 0-17 Coolderry (Offaly) 0-14.
November 14: Semi-finals: O’Loughlin Gaels 1-21 Ballyboden St. Enda’s (Dublin) 3-11 (after extra-time); Oulart the Ballagh (Wexford) 4-11 Raharney 4-8.
January 30: Final: O’Loughlin Gaels 0-14 Oulart the Ballagh 1-8.

Munster

October 31: Quarter-final: Kilmallock (Limerick) 2-11 Crusheen (Clare) 0-14.
November 14: Semi-finals: Thurles Sarsfields (Tipperary) 2-10 Kilmallock 0-11; De La Salle (Waterford) 2-15 Sarsfields (Cork) 0-22 (after extra-time).
November 28: Final: De La Salle 0-9 Thurles Sarsfields 0-8.

Ulster

October 10: Semi-finals: Loughgiel Shamrocks (Antrim) 2-17 Ballygalget (Down) 2-6; Lamh Dhearg, Keady (Armagh) 1-15 Erin’s Own, Lavey (Derry) 2-10.
October 24: Final: Loughgiel Shamrocks 2-24 Keady 0-6.

Connacht

Galway champions Clarinbridge represent Connacht in All-Ireland series.

All-Ireland Championships

February 19: Semi-finals: O’Loughlin Gaels (Kilkenny) 3-10 Loughgiel Shamrocks (Antrim) 0-10; Clarinbridge (Galway) 3-22 De La Salle (Waterford) 1-27 (after extra-time).
March 17: Final: Clarinbridge v O’Loughlin Gaels, Croke Park.

INTERMEDIATE HURLING

Leinster

October 24: Quarter-final: Dicksboro (Kilkenny) 4-8 HWH Bunclody (Wexford) 0-19.
October 25: Quarter-final: Glenealy (Wicklow) 3-8 St. Mullins (Carlow) 1-13.
November 7: Semi-finals: Dicksboro 8-7 Kildalkey (Meath) 1-14; Celbridge 1-15 Glenealy 2-7.
November 21: Final: Dicksboro 5-9 Celbridge 0-8.

Munster

October 31: First round: Borrisokane (Tipperary) 2-14 Kilanena (Clare) 3-10; Hospital Herbertstown (Limerick) 2-11 Ballyduff (Kerry) 2-9.
November 7: Semi-finals: Borrisokane 2-13 Roanmore (Waterford) 0-11; Ballymartle (Cork) 0-15 Hospital Herbertstown 0-9.
November 21: Final: Ballymartle 2-14 Borrisokane 0-8.

Ulster

October 3: Quarter-final: Eire Og, Carrickmore (Tyrone) 1-21 Bredagh (Down) 0-3.
October 10: Semi-finals: Eire Og 7-11 Cuchullains (Armagh) 3-10; St.John’s (Antrim) 5-12 Lisbellaw St.Patrick’s (Fermanagh) 0-9.
November 7: Final: St. John’s 2-11 Carrickmore 1-11.

Connacht

October 25: Semi-final: Ballyhaunis (Mayo) 3-13 Four Roads (Roscommon) 2-13.
November 14: Final: Padraig Pearses (Galway) 1-14 Ballyhaunis 1-10.

All-Ireland Championships:

January 16: Quarter-final: Dicksboro (Kilkenny) 2-13 Kilburn Gaels (London) 2-4.
January 30: Semi-finals: Dicksboro 0-16 St. John’s (Antrim) 1-9; Ballymartle (Cork) 1-10 Padraig Pearses (Galway) 0-10.
Next Sunday: Final: Dicksboro v Ballymartle, Croke Park.

JUNIOR HURLING

Leinster

October 17: First round: Naomh Moninne (Louth) 1-9 Wolfe Tones (Longford) 0-10; Ballyfin (Laois) 1-12 Moorefield (Kildare) 0-12.
October 23: First Round: Delvin (Westmeath) 2-7 Newcastle (Wicklow) 0-11.
October 31: Quarter-finals: Delvin 1-10 Drumree (Meath) 0-9; Drumcullen (Offaly) 2-16 Thomas Davis (Dublin) 1-6; Adamstown (Wexford) 1-21 Naomh Moninne 1-15 (AET); John Lockes, Callan (Kilkenny) 0-12 Ballyfin 0-6.
November 14: Semi-finals: Drumcullen 5-13 Delvin 1-5; John Lockes 0-11 Adamstown 0-10.
January 16: Final: John Lockes 2-14 Drumcullen 0-4.

Munster

November 13: Quarter-final: Effin (Limerick) 1-15 Kilgarvan (Kerry) 0-7.
November 21: Semi-finals: Meelin (Cork) 2-15 Effin 1-10; St.Patrick’s (Tipperary) 3-13 Ballydurn (Waterford) 2-13.
December 12: Final: Meelin 5-18 St.Patrick’s 0-9.

Ulster

September 26: First round: Sean Mac Cumhaill (Donegal) 0-18 Strabane Shamrocks (Tyrone) 0-8.
October 2: Quarter-finals: Sean Mac Cumhaill 3-16 Clonduff (Down) 1-5; Craobh Rua (Armagh) 2-9 Coleraine Eoghan Rua (Derry) 2-6.
October 3: Iniskeen (Monaghan) 2-17 Lisnaskea Emmetts (Fermanagh) 0-8; St. Brigid’s, Cloughmills (Antrim) 4-14 Mullahoran St.Joseph’s (Cavan) 2-2
October 10: Semi-finals: Inniskeen (Monaghan) 0-16 Craobh Rua (Armagh) 1-9; Cloughmills (Antrim) 0-18 Sean Mac Cumhaill (Donegal) 0-15.
October 24: Final: Iniskeen (Monaghan) 0-14 Cloughmills (Antrim) 1-9.

Connacht

Final: January 23: Bearna- Na Forbacha (Galway) 1-12 St.Mary’s, Kiltoghert (Leitrim) 1-9.

All-Ireland Championships

January 22: Quarter-final: Meelin (Cork) 2-15 Fullen Gaels (Lancashire) 0-8.
January 30: Semi-finals: John Lockes (Kilkenny) 3-12 Iniskeen (Monaghan) 1-9; Meelin 0-16 Bearna-Na Forbacha (Galway) 1-4.
Next Sunday: Final: John Lockes v Meelin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>