AIB club championship update

By
Updated: February 14, 2011

SENIOR CLUB HURLING SEMI-FINALS ON SATURDAY

The AIB GAA All-Ireland junior and intermediate titles have been decided and now attention turns to the senior grade with the hurling semi-finals on the agenda next Saturday, followed by the football semi-finals on the following weekend.

Cork (junior and intermediate hurling), Fermanagh (intermediate football) and Kerry (junior football) are all celebrating success by their county champions in the All-Ireland finals last weekend.

Antrim, Kilkenny, Galway and Waterford will be represented in the hurling semi-finals while Armagh, Dublin, Roscommon and Cork are represented in the football semi-finals. The hurling semi-final line-up is as follows:

Next Saturday

Loughgiel Shamrocks (Antrim) v O’Loughlin Gaels (Kilkenny), Parnell Park, 2.0
Clarinbridge (Galway) v De La Salle (Waterford), Thurles, 3.45.

DE LA SALLE v CLARINBRIDGE

De La Salle are back in the All-Ireland semi-final for the second time in three seasons, having beaten Cushendall (Antrim) in extra-time in 2009 before losing the final to Galway champions, Portumna.

Clarinbridge are also in the semi-final for the second time, having won in their first attempt in 2002 when they beat Ballygunner (Waterford) by four points.

De La Salle, inspired by Waterford stars, John Mullane and Kevin Moran had two close calls before clinching the Munster title last November. They beat Sarsfields (Cork) by a point in extra time in the semi-final before edging past Thurles Sarsfields (Tipperary) by a point (0-9 to 0-8) in a low-scoring Munster final.

De La Salle are attempting to become the first Waterford club to win the All-Ireland senior club title while Clarinbridge are hoping to emulate Castlegar, Kiltormer, Sarsfields, Athenry and Portumna, all of whom brought the crown to Galway.

Clarinbridge beat Loughrea (0-18 to 0-15) in extra-time in a replayed Galway final watched by a crowd of over 10,000 on a day when former inter-county star, Mark Kerins scored 0-8 for the winners. His brother, Alan, is also a key figure; so too is former Galway goalkeeper, Liam Donoghue. Somewhat surprisingly, none of the Clarinbridge team was on Galway’s senior championship squad last year. However, Clarinbridge showed just how talented they were by plotting their way to success in what is a very competitive county championship. As Galway champions, they were automatically crowned Connacht champions.

Paths to the semi-final

De La Salle (Waterford) 0-22 Sarsfields (Cork) 2-15 (after extra-time).
De La Salle 0-9 Thurles Sarsfields 0-8 (Munster final)
Average For: 0-16; Average Against: 1-12

Top Scorers
John Mullane …0-10
Brian Phelan…..0-7
Paidi Nevin…….0-4
**
Clarinbridge declared Connacht champions

O’LOUGHLIN GAELS v LOUGHGIEL SHAMROCKS

The Gaels are back in their second semi-final, having lost their first in a replay against Newtownshandrum in 2004 while the Shamrocks last reached the semi-final in 1990 when they lost to Ballybrown (Limerick) by a point.

O’Loughlin Gaels won three games in Leinster in their march to glory which was crowned by a three-point win over Oulart-The Ballagh in the final. Mark Bergin is their top scorer on 1-23 while Brian Dowling has landed 2-5. Kilkenny star, Martin Comerford is another important figure in the Gaels’ attack while Brian Hogan is very much the anchor figure in a secure defence.

The Gaels are maintaining Kilkenny’s excellent tradition in the club championship. Since 2000, Graigue-Ballycallan, O’Loughlin Gaels (2), James Stephens (2) and Ballyhale Shamrocks (3) have dominated Leinster while James Stephens (1) and Ballyhale (2) have won the All-Ireland title.

Loughgiel were easy winners over Ballygalget (Down) and Keady (Armagh) in the Ulster championship and are now bidding to become the first Antrim to reach the final since Dunloy lost to Newtownshandrum in 2004.

Loughgiel Shamrocks are the only Ulster club to have won the All-Ireland SH club title. Their success came in 1983 when a side captained by goalkeeper, Neilly Patterson beat St. Rynagh’s (Offaly) in the final.

Paths to the semi-final
O’Loughlin Gaels 3-16 Rathdowney Errill (Laois) 0-14
O’Loughlin Gaels 1-21 Ballyboden St. Enda’s (Dublin) 3-11 (after extra-time)
O’Loughlin Gaels 0-14 Oulart-The Ballagh (Wexford) 1-8
Average For: 1-18; Average Against: 1-12

Top Scorers
Mark Bergin………..1-23
Brian Dowling……..2-5
Danny Loughnane..1-3
Niall McEvoy………0-6

***

Loughgiel Shamrocks (Antrim) 2-17 Ballygalget (Down) 2-6
Loughgiel Shamrocks 2-24 Keady 0-6 (Ulster final)
Average For: 2-21; Average Against: 1-6

Top Scorers
Liam Watson………..1-13
Brendan McCarry….2-6
Eddie McCloskey….0-9

AIB GAA CLUB CHAMPIONSHIPS 2010/2011

SENIOR FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: St.Brigid’s (Roscommon) 0-21 Eastern Harps (Sligo) 0-4.
November 7: Semi-finals: Killererin (Galway) 0-9 Ballintubber (Mayo) 1-5; St. Brigid’s 1-13 Glencar-Manorhamilton (Leitrim) 3-5.
November 21: St.Brigid’s 2-14 Killererin 1-10 (after extra-time)

Leinster

October 24: First round: Portlaoise (Laois) 2-11; Moorefield (Kildare) 0-14; Garrycastle (Westmeath) 0-13 Longford Slashers (Longford) 1-9; Skryne (Meath) 1-11 Rathnew (Wicklow) 1-8.
November 7: Quarter-finals: Rhode (Offaly) 1-11 Old Leighlin (Carlow) 1-7; Kilmacud Crokes (Dublin) 2-7 Portlaoise 2-4; Garrycastle 2-13 Mattock Rangers (Louth) 2-10; Skryne 0-12 Castletown (Wexford) 0-10
November 21: Semi-finals: Rhode 2-11 Skryne 1-10; Kilmacud Crokes 0-13 Garrycastle 0-10.
January 23: Final: Kilmacud Crokes 0-15 Rhode 1-7.

Munster

November 7: Quarter-finals: Stradbally (Waterford) 0-7 Doonbeg (Clare) 0-4; Dr. Crokes (Kerry) 2-13 Monaleen (Limerick) 1-3.
November 21: Semi-finals: Nemo Rangers (Cork) 1-12 Stradbally 1-5; Dr. Crokes 2-11 Aherlow (Tipperary) 0-9 (after extra-time)
January 30: Final: Nemo Rangers 1-15 Dr.Crokes 1-13.

Ulster

October 17: First round: Naomh Conaill, Glenties (Donegal) 1-12 Kingscourt (Cavan) 0-11.
October 31: Quarter-finals: Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-12 St.Gall’s (Antrim) 0-9; Coalisland (Tyrone) 1-10 Roslea (Fermanagh) 1-7; Naomh Conaill 2-12 Clontibret (Monaghan) 0-9.
November 7: Quarter-final: Burren (Down) 1-12 Eoghan Rua, Coleraine (Derry) 0-5.
November 14: Semi-finals: Crossmaglen Rangers 1-11Burren 2-7; Naomh Conaill 1-10 Coalisland 1-9.
December 12: Final: Crossmaglen Rangers 2-9 Naomh Conaill.0-10

All-Ireland Championships

January 16: Quarter-final: Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-8 Neasden Gaels (London) 0-5.
February 26: Semi-finals: Nemo Rangers (Cork) v St.Brigid’s (Roscommon), Gaelic Grounds, Limerick, 2.30.
February 27: Crossmaglen Rangers (Armagh) v Kilmacud Crokes (Dublin), Pairc Tailteann, Navan, 4.15.
March 17: Final, Croke Park.

INTERMEDIATE FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: Strokestown (Roscommon) 2-14 Easkey (Sligo) 1-9.
Next Sunday: Semi-finals: St. James (Galway) 0-11 Tourmakeady (Mayo) 0-8; Strokestown 0-10 Aughawillan (Leitrim) 0-6.
November 7: Final: St. James 0-14 Strokestown 1-9.

Leinster

October 31: First round: Timahoe (Laois) 0-11 Carrickedmond (Longford) 1-5; Ballymore (Kildare) 3-9 Young Irelands (Louth) 1-7; St. Mary’s, Rosslare (Wexford) 2-11Naomh Eoin (Carlow) 2-11 (AET); Bunbrosna (Westmeath) 1-13 St. Rynagh’s (Offaly) 1-6.
November 7: First round replay: Naomh Eoin 2-7 St. Mary’s 2-5; Quarter-finals: Timahoe 0-12 Annacurra (Wicklow) 0-7; Nobber 2-10 Bunbrosna 1-11; Ballymore 2-10 Cuala (Dublin) 0-5.
November 14: Quarter-final: Naomh Eoin 0-10 Muckalee (Kilkenny) 0-8
November 21: Semi-finals: Nobber 0-11 Naomh Eoin 1-7; Ballymore 0-14 Timahoe 0-7.
January 16: Ballymore 0-12 Nobber 0-10.

Munster

November 7: Quarter-finals: St. Breckan’s (Clare) 1-13 Kilsheelan-Kilcash (Tipperary) 1-11; Gneeveguilla (Kerry) 2-7, Galbally (Limerick) 1-5.
November 14: St. Breckan’s 0-10 Clashmore (Waterford) 0-8; Gneeveguilla 0-12 Newcestown (Cork) 1-8.
November 28: Final: Gneeveguilla 1-11 St.Breckan’s 0-7

Ulster

October 17: First Round: Doohamlet (Monaghan) 1-12 Bundoran (Donegal) 1-10.
October 30: Quarter-final: Doohamlet 1-10 Derrytrasna Sarsfields (Armagh) 0-8.
October 31: Quarter-finals: Derrylaughan (Tyrone) 2-15 Drumalee (Cavan) 0-16 (AET); St. Mary’s, Rasharkin (Antrim) 1-10 Castledawson (Derry) 0-11; Lisnaskea Emmets (Fermanagh) 2-12 Tullylish (Down) 1-8.
November 14: Semi-finals: Lisnaskea 2-12 Rasharkin 0-9; Doohamlet 2-12 Derrylaughan 1-5.
December 11: Final: Lisnaskea 0-13 Doohamlet 1-7.

All-Ireland championships

January 30: Semi-finals: St. James (Galway) 0-12 Gneeveguilla (Kerry) 0-10 (After extra-time); Lisnaskea (Fermanagh) 1-12 Ballymore (Kildare) 1-5.
Feb 12: Final: Lisnaskea 1-16 St. James 0-15 (after extra-time).

JUNIOR FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: Ballinameen (Roscommon) 1-12 St.Patrick’s (Sligo) 0-10.
October 31: Semi-finals: Parke/Keelogues/Crimlin (Mayo) 2-11 Ballinasloe (Galway) 2-7; Eslin (Leitrim) 2-9 Ballinameen 1-6
November 7: Final: Parke 2-16 Eslin 2-9.

Leinster

October 17: First round: Ballinabrackey (Meath) 7-25 Moydow Harpers (Longford) 0-2
October 24: First round: St. Andrew’s (Carlow) 2-12 Naomh Fionbarra (Louth) 0-10; St. Monica’s (Dublin) 1-9 Clonard (Wexford) 1-5; Milltownpass (Westmeath) 0-11 Ballyfin (Laois) 0-6
November 6: Quarter-final: Ballinabrackey 1-11 Thomastown (Kilkenny) 1-2
November 7: Quarter-finals: St. Andrew’s 3-19 Caragh (Kildare) 2-4; St. Monica’s 1-10 Balincor (Wicklow) 1-8; Milltownpass 4-5 Clonmore Harps (Offaly) 0-7.
November 21: Semi-finals: St. Andrew’s 2-7 St.Monica’s 0-7; Ballinabrackey 0-8 Milltownpass 0-5.
January 16: Final: Ballinabrackey 0-11 St.Andrew’s 1-5.

Munster

November 13: Quarter-final: Tallow 1-15 Kilfenora (Clare) 2-7.
November 21: Quarter-final: St.Mary’s (Kerry) 1-12 Cloyne (Cork) 2-4.
November 28: Semi-finals: Bruree (Limerick) 1-8 Tallow 0-6; St.Mary’s 3-2 Nenagh Eire Og (Tipperary) 1-4.
December 12: Final: St. Mary’s 2-12 Bruree 0-4.

Ulster

October 17: First Round: Killyman (Tyrone) 1-12 Corduff (Monaghan) 1-12 (After extra-time)
October 24: First round (replay): Corduff 1-10 Killyman 0-7.
October 31 Quarter-finals: Swanlinbar (Cavan) 4-16 Ardmore (Derry) 2-6; Drumaness (Down) 1-14 Maguiresbridge (Fermanagh) 1-7; Grange (Armagh) 0-14 O’Donnells (Antrim) 0-5; Corduff 1-8 Naomh Colmcille (Donegal) 0-6.
November 14: Semi-finals: Swanlinbar 0-16 Drumaness 0-7; Corduff 0-15 Grange 0-10.
December 12: Final: Corduff 2-7 Swanlinbar 0-8.

All-Ireland Championships

January 16: Quarter-final: St. Peter’s (Lancashire) 2-9 Parke/Keelogues/Crimlin (Mayo) 0-14.
January 30: St.Mary’s (Kerry) 2-14 St.Peter’s 0-6; Swanlinbar (Cavan) 0-5 Ballinabrackey (Meath) 0-4.

February 12: Final: St.Mary’s 3-13 Swanlinbar 1-5.

SENIOR HURLING

Leinster

October 31: First round: O’Loughlin Gaels (Kilkenny) 3-16 Rathdowney Errill (Laois) 0-14; Raharney (Westmeath) 0-17 Coolderry (Offaly) 0-14.
November 14: Semi-finals: O’Loughlin Gaels 1-21 Ballyboden St. Enda’s (Dublin) 3-11 (after extra-time); Oulart the Ballagh (Wexford) 4-11 Raharney 4-8.
January 30: Final: O’Loughlin Gaels 0-14 Oulart the Ballagh 1-8.

Munster

October 31: Quarter-final: Kilmallock (Limerick) 2-11 Crusheen (Clare) 0-14.
November 14: Semi-finals: Thurles Sarsfields (Tipperary) 2-10 Kilmallock 0-11; De La Salle (Waterford) 0-22 Sarsfields (Cork) 2-15 (after extra-time).
November 28: Final: De La Salle 0-9 Thurles Sarsfields 0-8.

Ulster

October 10: Semi-finals: Loughgiel Shamrocks (Antrim) 2-17 Ballygalget (Down) 2-6; Lamh Dhearg, Keady (Armagh) 1-15 Erin’s Own, Lavey (Derry) 2-10.
October 24: Final: Loughgiel Shamrocks 2-24 Keady 0-6.

Connacht

Galway champions Clarinbridge represent Connacht in All-Ireland series.

All-Ireland Championships
Next Saturday: Semi-finals: Loughgiel Shamrocks (Antrim) v O’Loughlin Gaels (Kilkenny); Parnell Park, 2.0; Clarinbridge (Galway) v De La Salle (Waterford), Thurles, 3.45.
March 17: Final, Croke Park.

INTERMEDIATE HURLING

Leinster

October 24: Quarter-final: Dicksboro (Kilkenny) 4-8 HWH Bunclody (Wexford) 0-19.
October 25: Quarter-final: Glenealy (Wicklow) 3-8 St. Mullins (Carlow) 1-13.
November 7: Semi-finals: Dicksboro 8-7 Kildalkey (Meath) 1-14; Celbridge 1-15 Glenealy 2-7.
November 21: Final: Dicksboro 5-9 Celbridge 0-8.

Munster

October 31: First round: Borrisokane (Tipperary) 2-14 Kilanena (Clare) 3-10; Hospital Herbertstown (Limerick) 2-11 Ballyduff (Kerry) 2-9.
November 7: Semi-finals: Borrisokane 2-13 Roanmore (Waterford) 0-11; Ballymartle (Cork) 0-15 Hospital Herbertstown 0-9.
November 21: Final: Ballymartle 2-14 Borrisokane 0-8.

Ulster

October 3: Quarter-final: Eire Og, Carrickmore (Tyrone) 1-21 Bredagh (Down) 0-3.
October 10: Semi-finals: Eire Og 7-11 Cuchullains (Armagh) 3-10; St.John’s (Antrim) 5-12 Lisbellaw St.Patrick’s (Fermanagh) 0-9.
November 7: Final: St. John’s 2-11 Carrickmore 1-11.

Connacht

October 25: Semi-final: Ballyhaunis (Mayo) 3-13 Four Roads (Roscommon) 2-13.
November 14: Final: Padraig Pearses (Galway) 1-14 Ballyhaunis 1-10.

All-Ireland Championships:

January 16: Quarter-final: Dicksboro (Kilkenny) 2-13 Kilburn Gaels (London) 2-4.
January 30: Semi-finals: Dicksboro 0-16 St. John’s (Antrim) 1-9; Ballymartle (Cork) 1-10 Padraig Pearses (Galway) 0-10.
February 13: Final: Ballymartle 3-15 Dicksboro 1-20.

JUNIOR HURLING

Leinster

October 17: First round: Naomh Moninne (Louth) 1-9 Wolfe Tones (Longford) 0-10; Ballyfin (Laois) 1-12 Moorefield (Kildare) 0-12.
October 23: First Round: Delvin (Westmeath) 2-7 Newcastle (Wicklow) 0-11.
October 31: Quarter-finals: Delvin 1-10 Drumree (Meath) 0-9; Drumcullen (Offaly) 2-16 Thomas Davis (Dublin) 1-6; Adamstown (Wexford) 1-21 Naomh Moninne 1-15 (AET); John Lockes, Callan (Kilkenny) 0-12 Ballyfin 0-6.
November 14: Semi-finals: Drumcullen 5-13 Delvin 1-5; John Lockes 0-11 Adamstown 0-10.
January 16: Final: John Lockes 2-14 Drumcullen 0-4.

Munster

November 13: Quarter-final: Effin (Limerick) 1-15 Kilgarvan (Kerry) 0-7.
November 21: Semi-finals: Meelin (Cork) 2-15 Effin 1-10; St.Patrick’s (Tipperary) 3-13 Ballydurn (Waterford) 2-13.
December 12: Final: Meelin 5-18 St.Patrick’s 0-9.

Ulster

September 26: First round: Sean Mac Cumhaill (Donegal) 0-18 Strabane Shamrocks (Tyrone) 0-8.
October 2: Quarter-finals: Sean Mac Cumhaill 3-16 Clonduff (Down) 1-5; Craobh Rua (Armagh) 2-9 Coleraine Eoghan Rua (Derry) 2-6.
October 3: Iniskeen (Monaghan) 2-17 Lisnaskea Emmetts (Fermanagh) 0-8; St. Brigid’s, Cloughmills (Antrim) 4-14 Mullahoran St.Joseph’s (Cavan) 2-2
October 10: Semi-finals: Inniskeen (Monaghan) 0-16 Craobh Rua (Armagh) 1-9; Cloughmills (Antrim) 0-18 Sean Mac Cumhaill (Donegal) 0-15.
October 24: Final: Iniskeen (Monaghan) 0-14 Cloughmills (Antrim) 1-9.

Connacht

Final: January 23: Bearna- Na Forbacha (Galway) 1-12 St.Mary’s, Kiltoghert (Leitrim) 1-9.

All-Ireland Championships

January 22: Quarter-final: Meelin (Cork) 2-15 Fullen Gaels (Lancashire) 0-8.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>