AIB Club Finals Update

By
Updated: February 8, 2011

Croke Park will be the centre of attraction for junior and intermediate players next weekend when the AIB GAA All-Ireland club hurling and football finals take centre-stage on Saturday night and Sunday afternoon.

The junior and intermediate football finals take place on Saturday night with their hurling equivalents on the Sunday agenda.

Kilkenny will be represented in both the intermediate (Dicksboro) and junior (John Lockes) hurling final and with O’Loughlin Gaels through to the senior semi-final, it could turn out to be a remarkably successful spring for the county.

The full programme for the AIB GAA All-Ireland Intermediate and Junior Club Championship finals is as follows:

Next Saturday (Feb 12)
Junior football: St. Mary’s (Kerry) v Swanlinbar (Cavan), Croke Park, 5.30pm
Intermediate football: St. James (Galway) v Lisnaskea Emmetts (Fermanagh), Croke Park, 7.15pm

Next Sunday (Feb 13)
Junior hurling: John Lockes (Kilkenny) v Meelin (Cork), Croke Park, 2.0pm.
Intermediate hurling: Ballymartle (Cork) v Dicksboro (Kilkenny), Croke Park, 3.45pm

Intermediate Football: St.James v Lisnaskea Emmetts

It’s Galway v Fermanagh in the intermediate football final as St.James take on Lisnaskea. St.James, based on the east side of Galway city in the Mervue/Renmore/Ballybane areas, is a relatively new club, having been founded in 1994. Now, seventeen years later it’s on the fringe of All-Ireland success. Galway stars, Paul Conroy and Eoin Concannon, who between them scored 0-9 of St. James’ 0-12 total in the semi-final, are leading influences for St. James, who beat Tourmakeady (Mayo), Strokestown (Roscommon) in Connacht before ousting Gneeveguilla (Kerry) in the All-Ireland semi-final.

The Galway champions, who were reduced to fourteen men after having Seamie Rabbitte sent off in the first half, held Gneeveguilla to parity in normal time in the All-Ireland semi-final before winning by two points.

Lisnaskea, for whom Daniel Kille scored 0-9 of their 1-12 total in the semi-final, had an easier win, beating Ballymore (Kildare) by seven points. Mark Little scored the Ulster champions’ goal.

Earlier, Lisnaskea reeled off three straight wins in Ulster, beating Tullylish (Down), Rasharkin (Antrim) and Doohamlet (Monaghan). They will be attempting to bring the All-Ireland title to Ulster for the second successive year following Cookstown’s triumph last season.

Moycullen were the last Galway side to win the intermediate title in 2008.

Paths to the final

St. James 0-11 Tourmakeady (Mayo) 0-8
St. James 0-14 Strokestown (Roscommon) 1-9 (Connacht final)
St. James 0-12 Gneeveguilla (Kerry) 0-10 (After extra-time) (All-Ireland semi-final)
Average For: 0-13 Average Against: 0-10

Lisnaskea 2-12 Tullylish (Down) 1-8
Lisnaskea 2-12 Rasharkin (Antrim) 0-9
Lisnaskea 0-13 Doohamlet (Monaghan) 1-7 (Ulster final)
Lisnaskea 1-12 Ballymore (Kildare) 1-5 (All-Ireland semi-final)
Average For: 1-13; Average Against 1-7

Junior Football: St.Mary’s v Swanlinbar

Swanlinbar’s interest in the All-Ireland championship appeared to have ended when they lost the Ulster final to Corduff (Monaghan) by five points but were later awarded the title, arising from eligibility problems with a Corduff player.
Earlier, Swanlinbar beat Ardmore (Derry) and Drumaness (Down) comfortably. They clinched a place in the All-Ireland final when they edged past Ballinabrackey (Meath) in the semi-final in a low-scoring game which yielded just nine points (0-5 to 0-4)

St.Mary’s were in much more productive mode when winning their All-Ireland semi-final with a 14-point win over St.Peter’s (Lancashire). Paul O’Donoghue kicked 1-2 for the winners while Kerry star, Bryan Sheehan was also an imposing figure, just as he was throughout the Munster campaign.

St.Mary’s have been in impressive form, scoring a total of eight goals in their four games which they won by an average of nine points. The Caherciveen outfit are bidding to bring the All-Ireland junior title back to Kerry for a third successive season, following the successes of Castlegregory and Skellig Rangers in 2010 and 2009.

Paths to the final
Swanlinbar 4-16 Ardmore (Derry) 2-6
Swanlinbar 0-16 Drumaness (Down) 0-7
Corduff (Monaghan) 2-7 Swanlinbar 0-8* (Ulster final)
Swanlinbar 0-5 Ballinabrackey (Meath) 0-4 (All-Ireland semi-final)
Average For: 1-12 Average Against: 0-9
*Swanlinbar awarded the title.

***
St.Mary’s 1-12 Cloyne (Cork) 2-4
St.Mary’s 3-2 Nenagh Eire Og (Tipperary) 1-4
St. Mary’s 2-12 Bruree (Limerick) 0-4 (Munster final)
St.Mary’s 2-14 St.Peter’s (Lancashire) 0-6 (All-Ireland semi-final)
Average For: 2-10; Average Against: 1-4

Intermediate Hurling: Dicksboro v Ballymartle

Dicksboro are bidding to win the title for the second time, having previously triumphed in 2006. They ran up huge scores in the Leinster championship and the All-Ireland quarter-final but found goals, in particular, much harder to come by against a solid St. John’s, Antrim defence in the semi-final. However, with Martin Gaffney in excellent point-scoring form (he hit 11 of their 16 points), the Kilkenny champions won by four points.

Earlier in the campaign, Adrian Stapleton scored 4-2 for Dicksboro against Kildalkey (Meath) in the Leinster semi-final while Paul O’Flynn scored 3-1 against Celbridge (Kildare) in the final. Cillian Starr was the goal-scoring hero in the All-Ireland quarter-final against Kilburn Gaels (London) landing 2-1.

Ballymartle were easy winners over Borrisokane (Tipperary) in the Munster final, having 12 points to spare before beating Galway champions, Padraig Pearses by 1-10 to 0-10 in the All-Ireland semi-final. Barry Dwyer scored four points in a game where Ballymartle had to withstand a strong finish by Padraig Pearses before making it through to the final. They will be hoping to follow in the footsteps of Blarney who brought the title back to Cork two years ago.

Paths to the final

Dicksboro (Kilkenny) 4-8 HWH Bunclody (Wexford) 0-19.
Dicksboro 8-7 Kildalkey (Meath) 1-14.
Dicksboro 5-9 Celbridge (Kildare) 0-8 (Leinster final)
Dicksboro 2-13 Kilburn Gaels (London) 2-4 (All-Ireland quarter-final)
Dicksboro 0-16 St.John’s (Antrim) 1-9 (Semi-final)
Average For: 4-10; Average Against: 1-11.

****
Ballymartle 0-15 Hospital Herbertstown (Limerick) 0-9.
Ballymartle 2-14 Borrisokane (Tipperary) 0-8 (Munster final)
Ballymartle 1-10 Padraig Pearses (Galway) 0-10 (All-Ireland semi-final)
Average For: 1-13; Average Against: 0-9

****

Junior Hurling: John Lockes v Meelin

Both secured four wins en route to what promises to be a very exciting final. John Lockes ran in three wins in Leinster before eliminating Inniskeen (Monaghan) in the All-Ireland semi-final.

Ger Shelly was John Lockes’ scoring hero in that game, landing three goals as the Kilkenny champions swept to a 3-12 to 1-9 win. The Callan outfit looked extremely strong but then so did rivals, Meelin when beating Galway champions, Bearna-Na Forbacha by 0-16 to 1-4 in the other semi-final.

Eamonn Brosnan scored 0-11 of Meelin’s total as they built on the excellent form they had shown when winning the Munster title and the All-Ireland quarter-final. Dripsey were the last Cork club to win the All-Ireland junior title (2009) while Conahy Shamrocks were the last club to bring the crown back to Kilkenny in 2008.

Paths to final

John Lockes 0-12 Ballyfin (Laois) 0-6.
John Lockes 0-11 Adamstown (Wexford) 0-10.
John Lockes 2-14 Drumcullen (Offaly) 0-4 (Leinster final)
John Lockes 3-12 Inniskeen (Monaghan) 1-9 (All-Ireland semi-final)
Average For: 1-13; Average Against: 0-8
**
Meelin (Cork) 2-15 Effin (Limerick) 1-10
Meelin 5-18 St. Patrick’s (Tipperary) 0-9 (Munster final)
Meelin 2-15 Fullen Gaels (Lancashire) 0-8 (All-Ireland quarter-final)
Meelin 0-16 Bearna-Na Forbacha (Galway) 1-4 (Semi-final)

Average For: 3-16; Average Against: 0-10

AIB GAA CLUB CHAMPIONSHIPS 2010/2011

SENIOR FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: St.Brigid’s (Roscommon) 0-21 Eastern Harps (Sligo) 0-4.
November 7: Semi-finals: Killererin (Galway) 0-9 Ballintubber (Mayo) 1-5; St. Brigid’s 1-13 Glencar-Manorhamilton (Leitrim) 3-5.
November 21: St.Brigid’s 2-14 Killererin 1-10 (after extra-time)

Leinster

October 24: First round: Portlaoise (Laois) 2-11; Moorefield (Kildare) 0-14; Garrycastle (Westmeath) 0-13 Longford Slashers (Longford) 1-9; Skryne (Meath) 1-11 Rathnew (Wicklow) 1-8.
November 7: Quarter-finals: Rhode (Offaly) 1-11 Old Leighlin (Carlow) 1-7; Kilmacud Crokes (Dublin) 2-7 Portlaoise 2-4; Garrycastle 2-13 Mattock Rangers (Louth) 2-10; Skryne 0-12 Castletown (Wexford) 0-10
November 21: Semi-finals: Rhode 2-11 Skryne 1-10; Kilmacud Crokes 0-13 Garrycastle 0-10.
January 23: Final: Kilmacud Crokes 0-15 Rhode 1-7.

Munster

November 7: Quarter-finals: Stradbally (Waterford) 0-7 Doonbeg (Clare) 0-4; Dr. Crokes (Kerry) 2-13 Monaleen (Limerick) 1-3.
November 21: Semi-finals: Nemo Rangers (Cork) 1-12 Stradbally 1-5; Dr. Crokes 2-11 Aherlow (Tipperary) 0-9 (after extra-time)
January 30: Final: Nemo Rangers 1-15 Dr.Crokes 1-13.

Ulster
October 17: First round: Naomh Conaill, Glenties (Donegal) 1-12 Kingscourt (Cavan) 0-11.
October 31: Quarter-finals: Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-12 St.Gall’s (Antrim) 0-9; Coalisland (Tyrone) 1-10 Roslea (Fermanagh) 1-7; Naomh Conaill 2-12 Clontibret (Monaghan) 0-9.
November 7: Quarter-final: Burren (Down) 1-12 Eoghan Rua, Coleraine (Derry) 0-5.
November 14: Semi-finals: Crossmaglen Rangers 1-11Burren 2-7; Naomh Conaill 1-10 Coalisland 1-9.
December 12: Final: Crossmaglen Rangers 2-9 Naomh Conaill.0-10

All-Ireland Championships

January 16: Quarter-final: Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-8 Neasden Gaels (London) 0-5.
February 26: Semi-finals: Nemo Rangers (Cork) v St.Brigid’s (Roscommon), Gaelic Grounds, Limerick, 2.30.
February 27: Crossmaglen Rangers (Armagh) v Kilmacud Crokes (Dublin), Pairc Tailteann, Navan, 4.15.
March 17: Final, Croke Park.

INTERMEDIATE FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: Strokestown (Roscommon) 2-14 Easkey (Sligo) 1-9.
Next Sunday: Semi-finals: St. James (Galway) 0-11 Tourmakeady (Mayo) 0-8; Strokestown 0-10 Aughawillan (Leitrim) 0-6.
November 7: Final: St. James 0-14 Strokestown 1-9.

Leinster

October 31: First round: Timahoe (Laois) 0-11 Carrickedmond (Longford) 1-5; Ballymore (Kildare) 3-9 Young Irelands (Louth) 1-7; St. Mary’s, Rosslare (Wexford) 2-11Naomh Eoin (Carlow) 2-11 (AET); Bunbrosna (Westmeath) 1-13 St. Rynagh’s (Offaly) 1-6.
November 7: First round replay: Naomh Eoin 2-7 St. Mary’s 2-5; Quarter-finals: Timahoe 0-12 Annacurra (Wicklow) 0-7; Nobber 2-10 Bunbrosna 1-11; Ballymore 2-10 Cuala (Dublin) 0-5.
November 14: Quarter-final: Naomh Eoin 0-10 Muckalee (Kilkenny) 0-8
November 21: Semi-finals: Nobber 0-11 Naomh Eoin 1-7; Ballymore 0-14 Timahoe 0-7.
January 16: Ballymore 0-12 Nobber 0-10.

Munster

November 7: Quarter-finals: St. Breckan’s (Clare) 1-13 Kilsheelan-Kilcash (Tipperary) 1-11; Gneeveguilla (Kerry) 2-7, Galbally (Limerick) 1-5.
November 14: St. Breckan’s 0-10 Clashmore (Waterford) 0-8; Gneeveguilla 0-12 Newcestown (Cork) 1-8.
November 28: Final: Gneeveguilla 1-11 St.Breckan’s 0-7

Ulster

October 17: First Round: Doohamlet (Monaghan) 1-12 Bundoran (Donegal) 1-10.
October 30: Quarter-final: Doohamlet 1-10 Derrytrasna Sarsfields (Armagh) 0-8.
October 31: Quarter-finals: Derrylaughan (Tyrone) 2-15 Drumalee (Cavan) 0-16 (AET); St. Mary’s, Rasharkin (Antrim) 1-10 Castledawson (Derry) 0-11; Lisnaskea Emmets (Fermanagh) 2-12 Tullylish (Down) 1-8.
November 14: Semi-finals: Lisnaskea 2-12 Rasharkin 0-9; Doohamlet 2-12 Derrylaughan 1-5.
December 11: Final: Lisnaskea 0-13 Doohamlet 1-7.

All-Ireland championships

January 30: Semi-finals: St. James (Galway) 0-12 Gneeveguilla (Kerry) 0-10 (After extra-time); Lisnaskea (Fermanagh) 1-12 Ballymore (Kildare) 1-5.
Next Saturday: Final: St.James v Lisnaskea, Croke Park.

JUNIOR FOOTBALL

Connacht

October 17: First round: Ballinameen (Roscommon) 1-12 St.Patrick’s (Sligo) 0-10.
October 31: Semi-finals: Parke/Keelogues/Crimlin (Mayo) 2-11 Ballinasloe (Galway) 2-7; Eslin (Leitrim) 2-9 Ballinameen 1-6
November 7: Final: Parke 2-16 Eslin 2-9.

Leinster

October 17: First round: Ballinabrackey (Meath) 7-25 Moydow Harpers (Longford) 0-2
October 24: First round: St. Andrew’s (Carlow) 2-12 Naomh Fionbarra (Louth) 0-10; St. Monica’s (Dublin) 1-9 Clonard (Wexford) 1-5; Milltownpass (Westmeath) 0-11 Ballyfin (Laois) 0-6
November 6: Quarter-final: Ballinabrackey 1-11 Thomastown (Kilkenny) 1-2
November 7: Quarter-finals: St. Andrew’s 3-19 Caragh (Kildare) 2-4; St. Monica’s 1-10 Balincor (Wicklow) 1-8; Milltownpass 4-5 Clonmore Harps (Offaly) 0-7.
November 21: Semi-finals: St. Andrew’s 2-7 St.Monica’s 0-7; Ballinabrackey 0-8 Milltownpass 0-5.
January 16: Final: Ballinabrackey 0-11 St.Andrew’s 1-5.

Munster

November 13: Quarter-final: Tallow 1-15 Kilfenora (Clare) 2-7.
November 21: Quarter-final: St.Mary’s (Kerry) 1-12 Cloyne (Cork) 2-4.
November 28: Semi-finals: Bruree (Limerick) 1-8 Tallow 0-6; St.Mary’s 3-2 Nenagh Eire Og (Tipperary) 1-4.
December 12: Final: St. Mary’s 2-12 Bruree 0-4.

Ulster

October 17: First Round: Killyman (Tyrone) 1-12 Corduff (Monaghan) 1-12 (After extra-time)
October 24: First round (replay): Corduff 1-10 Killyman 0-7.
October 31 Quarter-finals: Swanlinbar (Cavan) 4-16 Ardmore (Derry) 2-6; Drumaness (Down) 1-14 Maguiresbridge (Fermanagh) 1-7; Grange (Armagh) 0-14 O’Donnells (Antrim) 0-5; Corduff 1-8 Naomh Colmcille (Donegal) 0-6.
November 14: Semi-finals: Swanlinbar 0-16 Drumaness 0-7; Corduff 0-15 Grange 0-10.
December 12: Final: Corduff 2-7 Swanlinbar 0-8.

All-Ireland Championships

January 16: Quarter-final: St. Peter’s (Lancashire) 2-9 Parke/Keelogues/Crimlin (Mayo) 0-14.
January 30: St.Mary’s (Kerry) 2-14 St.Peter’s 0-6; Swanlinbar (Cavan) 0-5 Ballinabrackey (Meath) 0-4.
Next Saturday: Final: St.Mary’s v Swanlinbar, Croke Park.

SENIOR HURLING

Leinster

October 31: First round: O’Loughlin Gaels (Kilkenny) 3-16 Rathdowney Errill (Laois) 0-14; Raharney (Westmeath) 0-17 Coolderry (Offaly) 0-14.
November 14: Semi-finals: O’Loughlin Gaels 1-21 Ballyboden St. Enda’s (Dublin) 3-11 (after extra-time); Oulart the Ballagh (Wexford) 4-11 Raharney 4-8.
January 30: Final: O’Loughlin Gaels 0-14 Oulart the Ballagh 1-8.

Munster

October 31: Quarter-final: Kilmallock (Limerick) 2-11 Crusheen (Clare) 0-14.
November 14: Semi-finals: Thurles Sarsfields (Tipperary) 2-10 Kilmallock 0-11; De La Salle (Waterford) 2-15 Sarsfields (Cork) 0-22 (after extra-time).
November 28: Final: De La Salle 0-9 Thurles Sarsfields 0-8.

Ulster

October 10: Semi-finals: Loughgiel Shamrocks (Antrim) 2-17 Ballygalget (Down) 2-6; Lamh Dhearg, Keady (Armagh) 1-15 Erin’s Own, Lavey (Derry) 2-10.
October 24: Final: Loughgiel Shamrocks 2-24 Keady 0-6.

Connacht

Galway champions Clarinbridge represent Connacht in All-Ireland series.

All-Ireland Championships
February 19: Semi-finals: Loughgiel Shamrocks (Antrim) v O’Loughlin Gaels (Kilkenny); Parnell Park, 2.0; Clarinbridge (Galway) v De La Salle (Waterford), Thurles, 3.45.
March 17: Final, Croke Park.

INTERMEDIATE HURLING

Leinster

October 24: Quarter-final: Dicksboro (Kilkenny) 4-8 HWH Bunclody (Wexford) 0-19.
October 25: Quarter-final: Glenealy (Wicklow) 3-8 St. Mullins (Carlow) 1-13.
November 7: Semi-finals: Dicksboro 8-7 Kildalkey (Meath) 1-14; Celbridge 1-15 Glenealy 2-7.
November 21: Final: Dicksboro 5-9 Celbridge 0-8.

Munster

October 31: First round: Borrisokane (Tipperary) 2-14 Kilanena (Clare) 3-10; Hospital Herbertstown (Limerick) 2-11 Ballyduff (Kerry) 2-9.
November 7: Semi-finals: Borrisokane 2-13 Roanmore (Waterford) 0-11; Ballymartle (Cork) 0-15 Hospital Herbertstown 0-9.
November 21: Final: Ballymartle 2-14 Borrisokane 0-8.

Ulster

October 3: Quarter-final: Eire Og, Carrickmore (Tyrone) 1-21 Bredagh (Down) 0-3.
October 10: Semi-finals: Eire Og 7-11 Cuchullains (Armagh) 3-10; St.John’s (Antrim) 5-12 Lisbellaw St.Patrick’s (Fermanagh) 0-9.
November 7: Final: St. John’s 2-11 Carrickmore 1-11.

Connacht

October 25: Semi-final: Ballyhaunis (Mayo) 3-13 Four Roads (Roscommon) 2-13.
November 14: Final: Padraig Pearses (Galway) 1-14 Ballyhaunis 1-10.

All-Ireland Championships:

January 16: Quarter-final: Dicksboro (Kilkenny) 2-13 Kilburn Gaels (London) 2-4.
January 30: Semi-finals: Dicksboro 0-16 St. John’s (Antrim) 1-9; Ballymartle (Cork) 1-10 Padraig Pearses (Galway) 0-10.
Next Sunday: Final: Dicksboro v Ballymartle, Croke Park.

JUNIOR HURLING

Leinster

October 17: First round: Naomh Moninne (Louth) 1-9 Wolfe Tones (Longford) 0-10; Ballyfin (Laois) 1-12 Moorefield (Kildare) 0-12.
October 23: First Round: Delvin (Westmeath) 2-7 Newcastle (Wicklow) 0-11.
October 31: Quarter-finals: Delvin 1-10 Drumree (Meath) 0-9; Drumcullen (Offaly) 2-16 Thomas Davis (Dublin) 1-6; Adamstown (Wexford) 1-21 Naomh Moninne 1-15 (AET); John Lockes, Callan (Kilkenny) 0-12 Ballyfin 0-6.
November 14: Semi-finals: Drumcullen 5-13 Delvin 1-5; John Lockes 0-11 Adamstown 0-10.
January 16: Final: John Lockes 2-14 Drumcullen 0-4.

Munster

November 13: Quarter-final: Effin (Limerick) 1-15 Kilgarvan (Kerry) 0-7.
November 21: Semi-finals: Meelin (Cork) 2-15 Effin 1-10; St.Patrick’s (Tipperary) 3-13 Ballydurn (Waterford) 2-13.
December 12: Final: Meelin 5-18 St.Patrick’s 0-9.

Ulster

September 26: First round: Sean Mac Cumhaill (Donegal) 0-18 Strabane Shamrocks (Tyrone) 0-8.
October 2: Quarter-finals: Sean Mac Cumhaill 3-16 Clonduff (Down) 1-5; Craobh Rua (Armagh) 2-9 Coleraine Eoghan Rua (Derry) 2-6.
October 3: Iniskeen (Monaghan) 2-17 Lisnaskea Emmetts (Fermanagh) 0-8; St. Brigid’s, Cloughmills (Antrim) 4-14 Mullahoran St.Joseph’s (Cavan) 2-2
October 10: Semi-finals: Inniskeen (Monaghan) 0-16 Craobh Rua (Armagh) 1-9; Cloughmills (Antrim) 0-18 Sean Mac Cumhaill (Donegal) 0-15.
October 24: Final: Iniskeen (Monaghan) 0-14 Cloughmills (Antrim) 1-9.

Connacht

Final: January 23: Bearna- Na Forbacha (Galway) 1-12 St.Mary’s, Kiltoghert (Leitrim) 1-9.

All-Ireland Championships

January 22: Quarter-final: Meelin (Cork) 2-15 Fullen Gaels (Lancashire) 0-8.
January 30: Semi-finals: John Lockes (Kilkenny) 3-12 Iniskeen (Monaghan) 1-9; Meelin 0-16 Bearna-Na Forbacha (Galway) 1-4.
Next Sunday: Final: John Lockes v Meelin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>