This week’s sporting events 05th November – 11th November

By
Updated: November 6, 2012
Rabo pro 12 Munster v Leinser

We have a a very busy week of sport with Champions league the main focus during the week and Club GAA at the weekend.

Tuesday 6th November
UEFA CHAMPIONS LEAGUE – GROUP A
Dynamo Kiev v FC Porto 19:45
Paris SG v Din Zagreb 19:45

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – GROUP B
Olympiakos v Montpellier 19:45
Schalke 04 v Arsenal 19:45

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – GROUP C
AC Milan v Malaga 19:45
Anderlecht v Zenit St P’sbg 19:45

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – GROUP D
Man City v Ajax 19:45
Real Madrid v Borussia Dortmund 19:45

Wednesday 7th November
UEFA CHAMPIONS LEAGUE – GROUP E
Chelsea v Shakhtar Donetsk 19:45
Juventus v Nordsjaelland 19:45

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – GROUP F
Bayern Munich v Lille 19:45
Valencia v BATE Borisov 19:45

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – GROUP G
Benfica v Spartak Moscow 19:45
Celtic v Barcelona 19:45

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – GROUP H
Braga v Man Utd 19:45
CFR Cluj-Napoca v Galatasaray 19:45

Thursday 8th November
UEFA EUROPA LEAGUE
Anzhi Makhachkala v Liverpool 17:00
Club Bruges v Newcastle 18:00
Tottenham v NK Maribor 20:05

Friday 9th November
AIL RUGBY
Clontarf v Lansdowne Castle Avenue, 19:30
Cork Constitution v Dolphin Temple Hill, 19:30
Garryowen v Shannon Dooradoyle, 19:30
St. Mary’s College v Old Belvedere Templeville Road, 19:30
U.L. Bohemian v Young Munster Thomond Park, 19:30

Saturday 10th November 2012
BARCLAYS PREMIER LEAGUE
Arsenal v Fulham 15:00
Everton v Sunderland 15:00
Reading v Norwich 15:00
Southampton v Swansea 15:00
Stoke v QPR 15:00
Wigan v West Brom 15:00
Aston Villa v Man Utd 17:30

International Rugby
England v Fiji, 14:30
Wales v Argentina, 14:30
Italy v Tonga, 15:00
Ireland v South Africa, 17:30
France v Australia, 20:00

SUNDAY 11th NOVEMBER
BARCLAYS PREMIER LEAGUE
Man City v Tottenham 13:30
Newcastle v West Ham 15:00
Chelsea v Liverpool 16:00

International Rugby
Scotland v New Zealand, 14:30

GAA
Leinster Club Football quarter-finals
St Patrick’s (Wicklow) v Portlaoise (Laois), Aughrim, 2.30pm
Emmet Og Killoe (Longford) v Navan O’Mahony’s (Meath), Longford, 2.30pm
Sarsfields (Kildare) v St Patrick’s (Louth), Newbridge, 2.30pm
Mullingar Shamrocks (Westmeath) v Ballymun Kickhams (Dublin), Mullingar, 2.30pm

Ulster Club Football quarter-final
Crossmaglen Rangers (Armagh) v St Eunan’s (Donegal), TBC, TBC

Connacht Club Football semi-finals
Salthill-Knocknacarra (Galway) v St Brigid’s (Roscommon), Pearse Stadium, 2.30pm
Ballaghadereen (Mayo) v Curry (Sligo), McHale Park, 2.30pm

Munster Club SHC semi-finals
Thurles Sarsfields (Tipperary) v Sarsfields (Cork), Thurles, 2pm
Newmarket-on-Fergus (Clare) v De La Salle (Waterford), Clare, 2pm

Kilkenny Hurling final
Ballyhale Shamrocks v Dicksboro, Nowlan Park, TBC

Waterford Football final replay
Stradbaly v The Nire, TBC, TBC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>